Evropští poslanci apelují na rozpoutání intenzivnější debaty o euroústavě. Zapojit by se do ní podle nich měli nejen politici a odborníci, ale i veřejnost. Poslanci proto plánují v evropských městech, obcích i národních parlamentech pořádání "evropských fór", kde by si občané mohli vyjasnit, co ústavní smlouva v praxi znamená, a třeba se o Evropě i pohádat. Novinářům to po společné schůzce sdělili předseda českého parlamentu Lubomír Zaorálek a šéf ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinen.

Podle Lienena na nízkou informovanost lidí poukázaly již neúspěšná referenda o euroústavě ve Francii a Nizozemsku, kdy lidé neměli přehled o skutečných cílech dokumentu. Většina Evropanů si podle něj přeje lepší lepší spolupráci tajných služeb v boji proti terorismu, jednotnější zahraniční politiku a další změny, které ústava přináší. Schvalování dokumentu ovšem podle něj přišlo v nevhodné době, kdy jsou Evropané ve stresu z rozšiřování unie a vyšší integrace.

Podle Zaorálka panuje v Evropském parlamentu shoda v tom, že se euroústava ještě dá vrátit do hry. Bude však nutné popsat konfliktní místa a debatovat o nich. Diskuse by se ale podle něho neměla točit kolem národních zájmů, ale naopak by měla akcentovat celoevropské potřeby. Česká republika by se měla k evropské ústavě vyjádřit do konce roku 2007.

Do té doby se chce vláda zaměřit hlavně na vysvětlování tematických okruhů, jako jsou budoucí přijetí eura, schengenský systém a vnitřní bezpečnost, rozšiřování EU či předsednictví ČR v EU. Podle nedávného průzkumu agentury STEM jsou Češi v názoru na užitečnost euroústavy rozděleni zhruba na půl. Většina občanů chce ratifikaci odložit.

Více než desítka členských zemí euroústavu sice schválila, Nizozemsko a Francie však v referendech text odmítly. Lidové hlasování kvůli tomu odkládají také Dánsko, Polsko, Švédsko, Finsko, Irsko a Portugalsko. Británie plány na uspořádání referenda pozastavila.