Evropský soud pro lidská práva uznal stížnost doživotně odsouzeného Brita, který poukázal na to, že odsouzení vězni nemají možnost v Británii volit ani být voleni. Soud rozhodl, že volební právo patří právoplatně odsouzeným vězňům a všechny členské státy unie by se tímto rozhodnutím měly řídit.

"Zákaz vězňům volit je porušením lidských práv," citovala BBC rozhodnutí soudu se sídlem ve Štrasburku. Pro přidělení volebního práva uvězněným hlasovalo dvanáct ze sedmnácti soudců. Autorem stížnosti byl John Hurst, který si odpykával doživotní trest za vraždu a po uplynutí 25 roků trestu byl předčasně propuštěn na svobodu.
Judikatura Evropského soudu pro lidská práva je závazná, a proto je výklad evropského soudu rozhodující pro výkon povinností ostatních členských zemí. Proto ostatní členské země, které volební právo odsouzeným nepřisuzují budou muset určitým způsobem reagovat. Mezi ně patří například Slovensko.

Velká Británie čekala na rozhodnutí štrasburského soudu s velkým napětím a po oznámení verdiktu již avizuje změny. "Budeme se urychleně zabývat prozkoumáním platné legislativy," citovala BBC stanovisko Ministerstva pro ústavní záležitosti.

Britští politici i obhájci lidských práv jsou rozděleni na dva tábory. "Štrasburský soud potvrdil, že lidé, kteří přišli do vězení, ztratili svobodu, ale nepřišli o své občanství", zdůraznila pro internetové vydání listu Guardian Juliet Ozonová, která se zabývá reformou britského vězeňského systému.

Opačný názor naopak zastává konzervativec Dominic Grieve. Ten uvedl, že pro právo bude hanbou, když volební právo bude přisouzeno vrahům nebo pachatelům násilných trestných činů. Podle by to byl výsměch spravedlnosti.
Hurst zároveň rozhodnutím soudu získá finanční odškodnění za vynaložené náklady. Na štrasburský soud se obrátil poté, co neuspěl u britského, který tvrdil, že odpírání volebních práv vězňům není porušením lidských práv.