Česká vláda poslala do Bruselu plán reforem na příští tři roky. Takzvaný Národní program reforem, který má ČTK k dispozici, počítá mimo jiné s přípravou reforem důchodů, zdravotnictví, trhu práce či se snížením byrokracie pro podnikatele, ale i se zavedením ekologických daní. Evropská komise přinese již v lednu příštího roku první hodnocení, jak se reformní plány daří plnit.


Téměř čtyřicetistránkový text ve většině případů vyjmenovává reformní plány, na kterých se již pracuje a které jsou známé. Příprava i realizace penzijní reformy by podle plánu měly přijít v příštím volebním období. Do důchodu by se chodilo později a systém by motivoval k práci i při nároku na důchod. Penze by byly méně rovnostářské a více by odpovídaly předchozím příjmům. Lidé s vyššími platy by se tak mohli těšit na lepší důchod, mezi penzisty by se ale zároveň objevilo více chudých.


Reforma zdravotnictví by zase podle vlády měla vyřešit problémy způsobené "bezplatností" služeb, jejímž důsledkem je nadměrná spotřeba léků, zbytečně časté návštěvy lékařů či zbytečně velký počet zdravotnických zařízení.
Ve veřejných rozpočtech zůstává klíčovým cílem snížit deficit pod tři procenta do roku 2008 tak, aby ČR mohla do roku 2010 přijmout euro. Kabinet chce kvůli tomu více hlídat i rozpočty státních fondů, veřejného zdravotního pojištění i územních samospráv, včetně penalizace nadměrně zadlužených obcí. Ve státním rozpočtu vláda počítá se snižováním podílu povinných výdajů například na různé dávky. Stát si tím chce uvolnit ruce na podporu výzkumu, inovací, vzdělání, či výstavbu silnic.


Od nového roku se v ČR sníží daně pro lidi s nízkými a středními příjmy. Vláda však Bruselu slibuje i další změny v daních a dávkách "tak, aby neodrazovaly od přijímání hůře placené práce a nevytvářely kulturu závislosti na státu.
Ještě letos chce kabinet připravit koncepci zavedení nových ekologických daní na elektřinu, uhlí a plyn. Češi by je měli začít platit od ledna 2008 a podle dokumentu budou kompenzovány snížením daňového zatížení. Není však patrné, zda je tím myšleno zmíněné snížení daní z příjmu či nějaké další úlevy.


Do tří let chce vláda vytvořit nový veřejnoprávní rámec úpravy podnikání. Slibuje zjednodušené a přehledné formuláře, které bude možné podávat elektronicky. Podnikatelé by chodili vyřizovat byrokracii pouze na jedno místo a úřady by již po nich neměly chtít opakovaně stejné informace. Snadnější by mělo být i zakládání nových firem, zejména volných živností. Do konce příštího roku plánuje kabinet předložit návrh, jak snížit administrativní zátěž nejméně o pětinu.


Současné úpadkové právo, které se řadí k nejhorším ve vyspělých zemích, by mělo být od roku 2007 nahrazeno moderním kodexem. Od stejného roku chce kabinet u každého přijímaného zákona posuzovat, zda příliš nezatěžuje podnikatele různými zbytečnými předpisy. Až později chce stejné pravidlo uplatnit u různých vyhlášek či nařízení.
Stát plánuje i vznik takzvaných agentur práce pro skupiny nezaměstnaných, které jen obtížně hledají místo. Zároveň připravuje sérii opatření, které by měly nejen ženám pomoci skloubit péči o malé děti se zaměstnáním. Zvažuje například možnost přerušovaného čerpání mateřské dovolené do začátku školního věku dítěte či motivaci firem ke zřizování krátkodobé péče o děti v předškolním věku na pracovišti.


Ještě letos chce stát vypracovat i plán rozvoje dopravní infrastruktury do roku 2013. Podle odhadů je v ČR potřeba vybudovat téměř 1250 kilometrů dálnic a rychlostních silnic a modernizovat 3300 kilometrů silnic první třídy. Velké investice budou potřeba i ve stále více zaostávající železniční síti.


Termín pro odevzdání Národních programů reforem byl Evropskou komisí stanoven pracovně na sobotu 15. října. Nebyl však závazný a státům, které jej odevzdají později, tak nic nehrozí. Výrazné zpoždění EK očekává u Francie a Německa, kde přípravu dokumentu zbrzdily parlamentní volby. Zprávy o tom, jak se státům daří plnit svá předsevzetí, bude EK vypracovávat každoročně.