Evropská komise vyzvala Chorvatsko, aby urychleně provedlo testy na ptačí chřipku. Podle agentury Reuters už místní úřady začaly s testováním ptáků, které našli mrtvé sami občané. Chorvaté berou hrozbu vážně, úřadům hlásí i uhynulé mrtvé špačky.

Podle evropského komisaře Philipa Toda by měly být testy provedeny u všech ptáků, u kterých existuje podezření na výskyt ptačí chřipky.

Mezi chorvatskou veřejností se stále více šíří strach z šíření nákazy, i když k tomu nemají žádný důvod - v Chorvatsku, na rozdíl od Rumunska a Turecka, zatím žádný případ ptačí chřipky zaznamenán nebyl. Stále více se zde objevují případy, kdy lidé hlásí úřadům výskyt mrtvých ptáků, což dříve nedělali.

Evropská komise zopakovala výzvu 25 vládám EU, aby zabezpečily takové zásoby antivirotik, jež budou schopny pokrýt čtvrtinu obyvatelstva v případě, že by vypukla pandemie chřipky. Vyslovila se pro lepší součinnost vlád se soukromými farmaceutickými firmami a potvrdila svou ochotu na evropské úrovni koordinovat postup tváří v tvář hrozící pandemii.

Experti: V Turecku lidem nebezpečí nehrozí

Experti Evropské unie dnes přijeli do Turecka, aby na místě zmapovali situaci kolem výskytu smrtícího viru ptačí chřipky. Podle nich nic nenasvědčuje tomu, že by virus, který v západoturecké vesnici Kiziksa usmrtil 1800 krůt, představoval riziko pro lidské zdraví. Podobný názor v neděli vyjádřila i Evropská komise.

"Nic nenasvědčuje tomu, že by to byl tady v Turecku problém lidského zdraví," prohlásil jeden z členů delegace, belgický expert Philippe Houdart.
"EU chce získat poznatky z terénu, tak vyslala misi," uvedl další člen bruselské delegace Erik Stougaard. Podle něj je Turecko "velmi dobře připraveno" na boj s infekcí.

Veterináři z tureckého ministerstva zemědělství mezitím oznámili, že ve vesnici Kiziksa bylo k vybití určeno přibližně 10.000 kusů drůbeže a že šíření infekce bylo zastaveno. Inkubační doba nákazy u ptáků z Kiziksy už uplynula, takže její další šíření odtud údajně nehrozí.

Úřady v celém Turecku však mají přesto pohotovost a varovaly, že na jiná místa země mohou infekci zavléci tažní ptáci. Turecko totiž leží na trase stěhovavých ptáků, migrujících z Ruska, kde byl virus zachycen už v létě, do Afriky.