Evropská Komise varovala Bulharsko a Rumunsko před tím, že jejich vstup do unie, původně plánovaný na rok 2007, se může o rok posunout. Přímo se sice pro odklad nevyslovila, ale předložila však řadu důvodů pro to, proč by ještě v příštích měsících mohla další rozšíření odložit. Oběma zemím rozdala v pravidelných výročních posudcích dobré, ale i velmi špatné body a sdělila, že členské státy musí definitivně stanovit termín vstupu v červnu příštího roku.

Zpráva podle agentury Reuters říká, že obě země musí co nejdříve vymýtit korupci, která je v obou zemích neúnosná. Mezi další podmínky Komise zařadila posílení administrativního a soudního systému, zpřísnění kontrol na hranicích a vytvoření systému zemědělské pomoci.
"Komise doporučuje aby Rada EU posunula termín vstupu Rumunska a Bulharska do Evropské unie, pokud by existovalo vážné riziko, že tyto země budou na vstup nepřipraveny a nesplní požadavky členství v řadě významných oblastí..", píše se mimo jiné ve zprávě Komise.

Korupce v obou zemích by podle reportu ohrožovala vnitřní trh Evropské unie a fungování programů evropských strukturálních fondů. Konečné doporučení chce Komise doručit členským vládám nejpozději v květnu příštího roku ovšem pouze v případě, že bude odsunutí termínu vstupu nutné. Nejprve totiž zašle varovné dopisy do Bukureště a Sofie, které budou obsahovat výzvy ke zrychlení reforem.

Zahájí pak prověrky hlavních problémů na expertní úrovni. Závěry těchto zkoumání poslouží jako podklad pro jarní doporučení.
Nic se nemění na názoru EK, že obě země splnily politické podmínky pro vstup do EU a mají fungující tržní ekonomiky; unie s nimi ostatně letos v dubnu podepsala přístupovou smlouvu.

Negativních postřehů je však mnoho - obchod s lidmi, špatné zacházení se zatčenými osobami, stav psychiatrických léčeben, postavení romské menšiny. Komise klade opakovaně důraz na potírání korupce a slibuje, že zaměří zvláštní pozornost na podvody při nakládání s předvstupní pomocí EU.
Komise ovšem obě země jen nekritizovala. Ocenila rostoucí výkony ekonomik obou zemí, nízkou inflaci a pokles nezaměstnanosti. Posudky rovněž konstatují značnou sladěnost práva s EU.