Český prezident Václav Klaus zopakoval své tvrzení, že EU současnou evropskou ústavu nepotřebuje. Učinil tak v odpovědi na dopis svého slovinského kolegy Janeze Drnovšeka, který mimo jiné apeluje na pokračování procesu ratifikace dokumentu. Tento dopis, který je k dispozici na internetových stránkách www.up-rs.si, obdrželi všichni prezidenti a premiéři členských zemí EU a také předseda Evropské komise José Barroso.

Drnovšek v dopisu uvedl, že do tvorby a procesu ratifikace dokumentu bylo vloženo již příliš úsilí na to, aby byl bez náhrady opuštěn. I kdyby začala jednání od začátku, bylo by podle něj promarněno příliš času.

Kromě euroústavy Drnovšek v dopisu vyjádřil své postoje k dalšímu vývoji evropské integrace, rozšiřování EU a ke schvalování finanční perspektivy na období 2007 až 2013, jehož rámec by měl být podle něj schválen co nejdříve.

Klaus slovinskému prezidentovi odpověděl, že budoucnost evropské integrace by měla být primárně založena na mezivládní spolupráci suverénních národních států, bez silných a centralizovaných autorit a ambiciózních politik. Euroústava, která podle něj předpokládá vznik "státu Evropa", není cestou.

"Stejně jako vy jsem přesvědčen, že by nebylo správné se spokojit se stávajícím smluvním uspořádáním. Vzhledem k tomu, že občané dvou členských zemí EU v referendech zřetelně odmítli Ústavní smlouvu, mělo by být naším cílem vymezit budoucnost evropské integrace kvalitativně jinak. Nejsem přesvědčen o tom, že tuto ústavu, jejímž základním koncepčním vodítkem byla myšlenka vytvoření státu Evropa, potřebuje Evropská unie ke svému fungování a k dalšímu rozšíření," napsal Klaus.

Prezident ve své odpovědi zmínil i otázku budoucího rozpočtu EU. Dosažení dohody o jeho podobě by podle něj mělo v současné době úkolem především pro vlády členských zemí.

Budoucí rozpočet EU je nyní „evropským“ tématem číslo jedna. Pokud nebude dohoda schválena letos, nestihne EU připravit legislativu umožňující využívání strukturálních fondů a Fondu soudržnosti od roku 2007. Tyto finance mají směřovat hlavně do nových členských států.