Evropská komise dnes zaslala kandidátským zemím a balkánským „čekatelům“ na vstup do EU hodnotící zprávy, zahrnující připomínky, které jsou důležité pro budoucí možný vstup do EU. Nejvíce pozornosti Komise věnuje Turecku a Makedonii.  

 

Turecko bylo pokáráno zejména za oblast dodržování lidských práv, občanských svobod a demokratických zásad. Evropská komise navrhuje členským státům, aby Ankaře uložily pět desítek úkolů v politické oblasti, jejichž splnění budou vyžadovat do dvou let.Turecko má v této lhůtě zajistit "nulovou toleranci" vůči mučení a špatnému zacházení se zadrženými osobami. Má ratifikovat protokol k úmluvě OSN proti mučení, který zajišťuje nezávislou kontrolu věznic. Další úkoly se týkají práv vězněných, žen, svobody projevu, vyznání, sdružování v odborech a občanských spolcích.

 

EU požádá, aby Turecko do dvou let dobudovalo nezávislou a silnou justici, zajistilo parlamentní dohled nad armádou, poskytlo plná kulturní a jazyková práva menšinám.

Zpráva ovšem Turecko pouze nekritizuje. Report totiž uděluje Turecku status „fungující tržní ekonomiky“.  Turecko podle EK učinilo podstatný pokrok na ekonomickém poli a může nyní být klasifikována jako plně funkční. Komise také Turecko upozornila, že jeho vstup do EU je možný nejdříve v roce 2015.


K Chorvatsku je EK mírnější

Hodnocení Chorvatska je podstatně mírnější. Posudek se daleko více podobat  hodnotícím zprávám EK, jak je znala gotovina.jpg ()například Česká republika v letech před vstupem do unie. Komise tuto přímořskou zemi upozornila zejména na nutnost urychlení reformy soudnictví a potírání korupce ve státní správě. Za velmi důležitou je považována i "pokračující spolupráce s Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii" (ICTY), čímž se míní i snaha odhalit generála Anteho Gotovinu podezřelého z válečných zločinů, který se nadále skrývá. Komise Chorvatsku uložila, aby do dvou let vyřešilo otevřené hraniční problémy se Slovinskem a Bosnou.


Makedonie bude kandidátskou zemí
V očekávání „komisního“ posudku byla i další balkánská země Makedonie. Média spekululovala, že by zpráva Komise mohla obsahovat rozhodnutí, zda bude této zemi do konce roku udělen status kandidátské země. Toto rozhodnutí podle očekávání padlo. Definitivní udělení statutu musí ovšem potvrdit souhlasem všechny členské země EU na prosincovém Summitu. Po potvrzení statutu ovšem nezačnou s Makedonií vstupní rozhovory. K tomu by mohlo podle zprávy dojít až v "několika dalších letech" a definitivní termín tudíž nebyl stanoven  

Makedonie, která již uzavřela s EU dohodu o stabilizaci a přidružení, formálně požádala o přijetí do EU loni v květnu. Komise ocenila, že země se stala stabilní demokracií, v níž funguje multietnická společnost, a pokročila na cestě sbližování s EU. To umožnilo doporučit kandidaturu Skopje.

"Naše stanovisko se opírá o spravedlivé a objektivní hodnocení. Určitě můžeme říci, že tato země je příběhem úspěchu v demokratickém vývoji. Před čtyřmi lety byla na pokraji občanské války, teď klepe na evropské dveře. To je obrovský pokrok," uvedl komisař pro rozšíření Olli Rehn.

Mezi nejdůležitější úkoly pro Makedonce podle Makedonce nyní patří boj proti organizovanému zločinu, zvyšování demokracie v zemi, reforma soudnictví nebo zlepšení vztahu s albánskou menšinou.   

Evropská komise schválila ve středu dále posudky na země, s nimiž ji pojí dohody o asociaci a stabilizaci - na Albánii, Makedonii, Srbsko a Černou Horu včetně Kosova a Bosnu a Hercegovinu. Každá z těchto zemí má podle EK šanci být v budoucnu členem EU.

Rehn ocenil jejich pokrok. Očekává, že Albánie bude s to v příštích měsících dospět k uzavření dohody o stabilizaci a přidružení, se Srbskem tato jednání začala a Bosna má šanci zahájit rozhovory o přidružení do konce letošního roku.

Rehn zdůraznil i význam evropské perspektivy v nadcházejících jednáních o konečném postavení Kosova, které však musí naplnit evropské standardy, zejména ochranu menšin. Rehn také ocenil vydávání podezřelých z válečných zločinů Mezinárodnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). "(Srbové a Bosňané) významně pokročili, ale musí dále pokračovat, aby se podařilo vypátrat, zatknout a předat zbývající obviněné, konkrétně Radovana Karadžiče a Ratka Mladiče," upozornil komisař.