Český premiér Jiří Paroubek apeloval dopisem na britského premiéra Tonyho Blaira, aby prosadil rozpočet Evropské unie. Myšlenky na případný neúspěch jednání kolem budoucího financování unie nejsou podle Paroubka "zrovna příjemné" a předem dokonce ani nelze vyloučit případných krach.

"Nejhorší by bylo, kdyby britské předsednictví nesplnilo svou roli. Znamenalo by to, že rezignuje na své záměry. Představu o reformě struktury rozpočtu by nebylo možné uspokojit ani za (nadcházejícího) rakouského předsednictví," řekl dnes Paroubek ČTK po summitu EU-Středomoří ve španělské Barceloně.

Británie nyní zastává šestiměsíční předsednickou roli unie a připadla jí nelehká úloha vyřešit do konce roku rozpory kolem navrhovaného rozpočtu EU na období 2007-2013. Členské země unie se zatím nedokázaly na podobě finančního hospodaření pro nadcházejících sedm let dohodnout. Klíčem k dohodě zůstává vyřešení problému britské slevy z příspěvku do pokladny EU.

Londýn je ochoten o této věci jednat pouze za předpokladu, že se unie zaváže k zásadní rozpočtové reformě zahrnující snížení zemědělských dotací. Dohoda má velký význam pro nové země, včetně České republiky, které bez ní nebudou moci od roku 2007 využívat prostředky z unijních fondů.

Londýn údajně plánuje návrh rozpočtu EU seškrtat a na prosincové vrcholné schůzce předložit úspornější verzi. Očekává se, že Londýn navrhne snížení výdajů na 846 miliard eur z původních 871 miliard. Velkou část tohoto snížení bude tvořit desetiprocentní snížení regionální pomoc připadající novým členským zemím. Cílem návrhu má být snaha vyřešit spor o tzv. britský rabat z příspěvků do evropské pokladny.
Škrty by měly být buď plošné, nebo by se dotkly především příjmů chudších zemí, včetně ČR. Vyplývá to z informací, které ČTK řekl zdroj blízký Radě EU, a ze zpráv, které přinesla některá média.

Mluvčí britského premiéra Blaira odmítl detaily britského návrhu zveřejnit s tím, že návrh bude oficiálně zveřejněn příští týden. Potvrdil ovšem možné snížení rozpočtových výdajů. "Není žádným tajemstvím, že návrh prezentovaný v červnu předchozím lucemburským předsednictvím, se nám zdál příliš velký", sdělil mluvčí. Věří, že ke kompromisu dojde v prosinci a nové členské země nebudou novým návrhem nijak poškozeny.

Paroubek nechce tyto reformy blíže komentovat. Pro ČR by ale podle něho nebylo přínosem, aby finanční perspektivu EU nahradilo roční plánování. "Není to v našem zájmu. Jestli něco, tak dostat co nejvíc peněz každoročně," dodal. Předseda vlády ale věří, že na setkání premiérů Visegrádské čtyřky v Budapešti, která se uskuteční 2. prosince, dojde k citelnému pokroku.

Jednání o budoucím evropském rozpočtu ztroskotala na červnovém summitu díky tomu, že Britové odmítali snížení své rozpočtové slevy, a Francie se naopak postavila proti navrhovanému snížení zemědělských dotací.