Evropská komise přijala dva plány s cílem připravit Evropskou unii a její členské státy na případnou chřipkovou pandemii. Plány mají sloužit jako návody pro členské státy při přípravě a aktualizaci jejich vlastních plánů.
První plán je zaměřen na posilnění připravenosti Evropy reagovat koordinovaně na hrozby, jakými byly případy SARS nebo antraxové útoky v USA. Druhý plán se týká pandemie chřipky a vychází ze stanoveného programu z března minulého roku.

Podle evropského komisaře Markose Kypriana byla schopnost koordinované reakce na chřipkovou pandemii prověřila 23.-24.listopadu během plánovaného cvičení, , jehož cílem bylo prověřit komunikaci mezi komisí, Světovou zdravotnickou organizací, dalšími orgány EU a členskými státy. Komise ovšem výsledky nestačila zhodnotit, představeny budou 9.prosince unijním ministrům zdravotnictví.

Komisař ocenil snahy členských zemí na posilnění a koordinaci svých pandemických plánů, současně však poukázal na potřebu přijetí dalších ochranných opatření.
Cvičení prokázalo, že dobře funguje evropský systém včasného varování a že státy vesměs operativně reagují; v některých případech došlo ke cvičnému uzavření hranic. "Nejdůležitějším výsledkem však je, že se posílilo vědomí členských států o přidané hodnotě Evropské unie a o potřebě čelit pandemii společně na této úrovni," sdělil Kyprianu.

Na členských státech podle něj záleží, zda dají pokyn, aby na evropské úrovni vznikaly zásoby antivirových léků a protichřipkových vakcín. Pokud to ministři zdravotnictví 9. prosince učiní, bude třeba se ještě dohodnout, zda takové zásoby bude spravovat Evropská komise a její agentury, nebo zda se na tom budou podílet také národní orgány.

Komise se ve svém plánu opírá o šest etap vzniku chřipkové pandemie způsobené ptačí chřipkou, jež vypracovala Světová zdravotnická organizace. V současnosti platí druhá etapa, kdy šířící se virus ptačí chřipky představuje podstatné nebezpečí pro lidi, ale zatím nevznikl nový odvozený druh viru, který by zasahoval člověka.

V šesté etapě, kterou by byla pandemie, navrhuje komise čtyři stupně poplachu podle toho, nakolik by se týkala Evropy. V této fázi by EK mimo jiné zřídila informační o koordinační středisko pro pandemii, vypracovávala by pokyny pro postup v různých sektorech a vyhodnocovala účinek opatření, která již byla přijata. Organizovala by také vzájemnou pomoc mezi jednotlivými státy, například mobilizaci imunizovaných zdravotníků.

Více informací o plánu lze získat zde.