Britský premiér Tony Blair čelil v Evropském parlamentu kritice všech hlavních poslaneckých klubů.

"Dohoda, které jste dosáhl, odpovídá více národním zájmům než zájmům EU," prohlásil šéf nejsilnější konzervativní frakce, německý lidovec Hans-Gert Pöttering. Podle rakouského socialisty Hannese Swobody je dohoda ze summitu "v současné podobě nepřijatelná" a členové druhého nejsilnějšího klubu požadují od členských zemí další ústupky, zejména v seškrtaných výdajích na výzkum a vývoj, který má být motorem konkurenceschopnosti EU. Prostor pro další jednání žádal jménem liberálů Graham Watson, podle něhož "dohodnutá suma nepostačuje potřebám Evropy".

Blair se obhajoval dohodě o budoucím rozpočtu je ta nejlepší, která mohla v současné situaci vzniknout. Nedohoda by podle něj způsobila další prohloubení krize EU. Proto bylo nutné přijmout pro někoho skromnou dohodu. EP totiž žádal, aby byl rozpočet vyšší o 113 miliard než suma, která byla zástupci zemí EU schválena minulý týden na základě návrhu britského předsednictví. Zároveň připomněl, že jeho "vlády" v EU byly zahájeny přístupové rozhovory s Tureckem a Chorvatskem.

Nejkritičtější k premiérovi byli jeho krajané z konzervativní opozice. Jejich vůdce v EP Timothy Kirkhope soudí, že úspěchy britského předsednictví ztělesňuje neposkvrněná bílá stránka, navíc Blair obětoval Bruselu sedm miliard liber (10,5 miliardy eur) z britské slevy z příspěvku do společné pokladny, aniž by získal cokoliv oplátkou. Euroskeptik Nigel Farrage označil výsledek summitu za vítězství francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka, kterému se podařilo obhájit zemědělské dotace.

Schvalování může být složité
Názor Evropského parlamentu na rozpočtovou dohodu bude klíčový. Ta totiž podléhá jeho schválení. V minulosti rozpočty EU byly v EP víceméně lehce schváleny, je pro rozpočet na období 2000-2006 si poslanci vymohli 2 miliardy eur navíc. Podle předsedy EP Josepa Borrella však nyní může být schválení rozpočtu složitější. EP je podle něj odhodlán hájit celoevropský zájem.

Získat souhlas většiny europoslanců s dohodou ze summitu bude však hlavně úkolem Blairova následníka v čele unie, rakouského kancléře Wolfganga Schüssela, jehož země od Británie po Novém roce přebere půlroční předsednictví. Rozpočtový výhled unie v příští sedmiletce definitivně určí až nastávající jednání mezi předsednictvím, zastupujícím členské státy, Evropskou komisí a EP. Ale všichni zainteresovaní zatím neupřesnili, jaký ještě může být manévrovací prostor před definitivním schvalováním rozpočtu europoslanci.