Česko patří v Evropské unii k zemím s nejnižším počtem domácností, které žijí na hranici chudoby. Vyplývá to ze statistiky Eurostatu. Zatímco v ČR se životem bez peněz musí protloukat zhruba osm procent rodin, na Slovensku je tento počet zhruba dvaapůlkrát vyšší. Slováci se tak ve statistikách řadí až na samotný chvost.

Ani Češi ovšem ve všech ohledech "nezáří". Celých 19 procent domácností si nemůže například každý druhý den dovolit k jídlu maso či rybu. Na Slovensku je tento počet sice opět vyšší, ale obě země jsou v tomto ohledu výrazně podprůměrné. Ve starých členských zemí EU se počet rodin, které nemohou z finančních důvodů jíst maso a ryby, pohybuje jen kolem jednotek procent. Nejhůře jsou na tom obyvatelé Bulharska a Rumunska, které mají do EU vstoupit v roce 2007 a kde se s chudým jídelníčkem musí smířit zhruba polovina domácností.

Eurostat se ale ve svém průzkumu zaměřil i na kvalitu bydlení, z níž vyplývá, že obyvatelé ČR jsou se svými byty poměrně spokojeni. Na hnijící okna a dveře si stěžuje jen šest procent českých rodin a na nejrůznější netěsnosti a vlhké zdi zhruba 13 procent. Slovensko si vede hůře; s ČR se může měřit ve statistikách splachovacích záchodů, které nemá zhruba pět procent českých rodin a sedm procent slovenských. Nejlépe dopadlo Lucembursko, kde prakticky neexistují domácnosti bez splachovacích záchodů a sprch.

Bohatství rodin však v současnosti neurčuje jen kvalita bydlení a dostatek stravy, ale například i velikost, popřípadě absence vozového parku. Podle evropského statistického úřadu si auto nemůže dovolit 19 procent českých rodin, 29 procent slovenských a jen jedno procento domácností z Lucemburska. Ze statistiky se však dají vysledovat zvláštní jevy. Zatímco 57 procent Bulharů si nemůže dovolit příliš masa a 55 procent nemůže vytopit byt na dostatečnou pokojovou teplotu, jen 39 procent rodin si nemůže dovolit auto.