Německo volá po ostřejších podmínkách rozdělování finančních prostředků z fondů EU, tak aby je nemohly využít společnosti, které přenášení výrobu do zemí východní Evropy, kde hledají nižší pracovní náklady. Vyplývá to z dopisu, který zaslal německý ministr hospodářství Michael Glos svému rakouskému protějšku Martinu Bartensteinovi.

„Podpora z evropských fondů by měla být zakázána, pokud vede ke ztrátě pracovních míst v evropské komunitě.“, napsal Glos. Nejnovějším případem, na který německý ministr upozornil, je uzavření továrny společnosti Elektrolux v německém Norimberku a přesunutí výroby do Polska. Tímto krokem podle Glose přišlo o práci 2000 lidí.

Také Evropská komise se snaží podobné případy řešit. Z jejího vyjádření vyplývá, že v současné době neexistuje souhrnná databáze příjemců evropské podpory. Komise ovšem hodlá tuto databázi zřídit, a tím tak částečně znemožnit takové případy, jako je ten z Norimberku. „Přemísťování evropské podpory je neakceptovatelné“, uvedl předseda EK José Barroso. Upozornil na to, že evropské prostředky nemohou být přemístěny během 5 let od poskytnutí podpory. Tato lhůta se od roku 2007 ještě o dva roky prodlouží.

Podle evropského komisaře Gűntera Verheugena některé evropské společnosti apelují na své zaměstnance, aby přistoupili na horší platební podmínky, jinak přesunou svou výrobu do „chudších“ zemí Evropy, i za přispění evropské podpory. Evropské komise se podle něj snaží takovému chování společností zamezit. „Nechceme, aby evropské prostředky byly využívány jako hrozba zaměstnancům“, sdělil novinářům.

Norimberský případ je pro Německo velmi citlivý. Výroba praček a dalších předmětů pro domácnost měla totiž v regionu silnou tradici. Navíc události v Norimberku nejsou prvních přesunem výroby v rámci německého sanitárního sektoru obchodu. Podobné zkušenosti jako Německo mají i některé další staré členské země EU po rozšíření bloku v roce 2004. Někteří analytici dokonce takové zkušenosti považují za jednu z příčin odmítnutí evropské ústavní smlouvy ve francouzském referendu.