Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson vyzval staré členy Evropské unie k větší ekonomické otevřenosti vůči novým zemím, zejména v otázce pohybu pracovních sil a v sektoru služeb. V projevu na obchodní konferenci Retail Summit v Praze zároveň varoval Evropu před ekonomickým nacionalismem a protekcionismem.

Mandelson ve svém projevu bránil otevřenost - fenomén, který v České republice v posledních 15 letech "zásadně zvítězil". Komisař ocenil české vládní hostitele za to, že se po vstupu do EU zasazují za ekonomickou otevřenost. Působí tak podle něho proti opačným silám populismu, které se v posledních letech v EU značně rozšířily.

Komise Josého Manuela Barrosa hodlá přispět k testu ekonomické otevřenosti v EU v dohledné době především tím, že udělá rekapitulaci přechodných dohod, které po rozšíření omezily ve většině starých členských států přístup pracovních sil z nových zemí. Mandelson připomněl příklad své Británie, která této přechodné možnosti zablokovat přístup pracovníků z východu nevyužila.

"Jsem rád, že jsme přijali tento odvážný kurz," řekl komisař. V Británii teď podle něho vládne všeobecný konsenzus, že pracovníci z nových zemí jsou pro zemi velkým přínosem - plní místa, která by jinak zůstala prázdná, zvyšují flexibilitu pracovního trhu a celkově přispívají k rychlejšímu růstu ekonomiky.

Mandelson tak vyzval lídry ostatních západoevropských zemí, aby Británii následovali. "Mějte odvahu - odhoďte obavy," řekl. "Využijte té energie, dynamiky a tvrdé práce, kterou lidé z nových členských států přinášejí," vyhlásil komisař.

Liberalizace služeb je nutná

Za další test vůle EU k otevřenosti označil Mandelson otázku zavedení jednotného trhu ve službách. O tom bude příští týden jednat Evropský parlament a komise předloží revidovaný legislativní návrh, který musí "položit pevné základy pro dokončení jednotného trhu ve službách, stejně jako jsme v 90. letech ustavili jednotný trh ve zboží", řekl Mandelson.

Direktivu o jednotném trhu ve službách loni země EU zamítly a proti byla zejména Francie. Česko naopak patří spolu s Británií a Polskem k jejím největším stoupencům. Po předložení pozměněného návrhu komise by se mohla směrnice na politické úrovni opět projednávat ve druhém pololetí tohoto roku.
Mandelson připomněl, že liberalizace služeb je pro EU v éře globalizace nepostradatelná.

"Tato legislativa je zásadní, pokud máme uspět ve vytváření ekonomiky služeb založených na znalostech. Tou se Evropa musí stát ve chvíli, kdy se z gigantů jako Čína stávají nové průmyslové dílny světa," řekl Mandelson.

Komisař předpověděl, že před parlamentem ve Štrasburku se bude proti direktivě demonstrovat, "jako by to byla největší hrozba pro evropskou civilizaci od dob Čingischána". Vyzval však poslance, aby nepodkopávali základy EU: "Princip volného pohybu za účelem obchodu a možnosti zakládání podniků všude v unii je jedním ze základních principů evropského projektu," řekl.

Mandelson také vyslovil varování před ekonomickým nacionalismem a obranou zakořeněných zájmů; to se podle něj projevuje v postojích vlád k některým velkým firemním fúzím, ale i v obchodě. Proti skutečně nekalým vnějším obchodním praktikám musí komise zakročit, zároveň ale musí zůstat její přístup spravedlivý a vyvážený, řekl.

Je sice nutné volný trh v některých oblastech regulovat, nesmí to však přerůst v protekcionismus, zdůraznil komisař. "Musíme dávat pozor, aby se z legitimních potřeb zajištění ochrany, vytváření rovnováhy a poskytnutí času na adaptaci nestalo svolení k protekcionistickému populismu, který Evropě způsobí dlouhodobě jen ekonomickou škodu," řekl komisař.