Hospodářská výkonnost osmi nových členů Evropské unie ze střední a východní Evropy byla v loňském roce na vysoké úrovni a vyhlídky do letošního roku jsou rovněž příznivé. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy Světové banky o bývalých zemích Sovětského svazu a východní Evropy.

Růst ve skupině EU-8 podle zprávy nenarušilo ani zpomalení tempa reforem, odrážející blízkost voleb v těchto zemích ani stále vzrůstající ceny energií.

"Růst v EU-8 zůstává svižný navzdory vysokým cenám ropy, pomalému oživení v západní Evropě a domácím politickým nejistotám, souvisejícím s volbami. Pomalý pokrok ve fiskální konsolidaci visegrádských zemí spolu s inflačními tlaky v Pobaltí však vytvářejí nejistotu ohledně vyhlídek eura," uvedl ve zprávě Thomas Laursen, který je hlavním ekonomem banky pro tento region.

Ve výhledu do budoucna je banka pozitivní, díky silného tempu růstu ve třetíma čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Zpráva konstatuje, že se díky vysoké ekonomické aktivitě v regionu začíná pomalu snižovat nezaměstnanost.

Nejvyšší růst zaznamená Pobaltí

Pokud budou nynější trendy pokračovat, pak budou moci Česká republika a Maďarsko v příštích letech vykazovat růst kolem čtyř procent. Pro Slovensko a Polsko banka čeká růst kolem pěti procent a pro Pobaltí ještě vyšší.
Světová banka nečeká, že by se v letošním volebním roce mohla zlepšit rozpočtová situace v zemích visegrádské čtyřky. Volby letos čekají Českou republiku, Slovensko i Maďarsko.

Pobaltské země v posledních měsících svou politiku veřejných financí uvolnily i přesto, že zažívají silný ekonomický růst mezi šesti až osmi procenty. Tento trend spolu s vysokými cen energií hrozí podle banky zkomplikovat kontrolu inflace a nakonec může odsunout i termín přijetí eura.

Banka tak předpokládá, že Estonsko, Lotyšsko a Litva, které chtějí vstoupit do eurozóny v letech 2007 nebo 2008, možná tento termín promeškají, právě kvůli růstu inflace. Slovinsko je podle banky na dobré cestě přijmout euro v roce 2007 a svůj plán mít euro v roce 2009 zřejmě splní i Slovensko. Podle banky je ale nepravděpodobné, že by Česká republika, Polsko a Maďarsko vyměnily své měny za eura dříve než v roce 2010.