Polský prezident Lech Kaczyski uvedl, že evropská ústavní smlouva nemá v Polsku šanci na schválení. Navrhuje proto vytvoření nové, méně centralistické verze dokumentu. Sdělil to v interview pro francouzský deník Le Figaro přes svou dvoudenní návštěvou Francie.

„Současná verze dokumentu nemá v Polsku prakticky žádnou šanci na schválení, ani v referendu, ani parlamentní cestou“, uvedl polský prezident. Zopakoval tak svůj požadavek na zhotovení nové verze evropské ústavní smlouvy, jež by byla více decentralizovaná a volnější než ta, kterou v loňských referendech zamítli francouzští a nizozemští voliči.

Podle Kaczynského by měl nový dokument více odrážet realitu, zejména rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi. Některé politické otázky by měly být řešeny výhradně na národní úrovni, což je dáno historickou tradicí. „Zájmy Poláků se týkají Polska, ne evropské unie jako celku. To je stejné i ve Francii“, dodal. Francouzi se podle něj zajímají o to, co řekne Jacques Chirac, ne předseda Evropské komise José Barroso. Současná verze vede k vytvoření určité formy „superstrátu“.

Návštěvou Paříže Kaczynski zahajuje svou cestu po „staré“ Evropě. V březnu plánuje navštívit i Německo a později i Velkou Británii. Podle francouzského listu Le Monde se polský prezident snaží svou cestou o oživení francouzsko-polských vztahů, které mírně ochladly po polské podpoře amerického invaze do Iráku v roce 2003.

Francouzský prezident v té době uvedl, že Polsko, Maďarsko a Česká republika podporou Američanů ztratily výbornou možnost mlčet a vystavily se zbytečně možnému ohrožení. Polsko podle Kaczynského na Chirakovu „nešťastnou“ poznámku nezapomnělo.

„Pro mě přemýšlení typu: vítáme tě v EU, ale musíš být věrný, nemají smysl“, dodává Kaczynski.