K zemím, které ptačí chřipka na svém postupu Evropou postupně zasahuje, se dnes připojilo také Švédsko. Švédská vláda oznámila, že "agresivní forma ptačí chřipky" byla potvrzena u divoce žijících ptáků na jihu země.

Z této formulace vyplývá, že byl zřejmě zjištěn virus typu H5N1, který je nebezpečný tím, že je za určitých okolností přenosný i na člověka. V jihovýchodní Asii jeho mutace usmrtila už více než stovku lidí. Oznámení zatím neupřesnilo, u kolika testovaných ptáků byl virus zjištěn.

Podobnou formulaci odpoledne zopakovala na tiskové konferenci ve Stockholmu ministryně zemědělství Ann-Christin Nykvistová, aniž výslovně označila příslušný kmen viru. Ten má být definitivně určen v britské laboratoři ve Weybridge.
"Nález nicméně znamená, že ptačí chřipku už máme i ve Švédsku. Je to vážné, ale nikoli nečekané," prohlásila ministryně s tím, že po řadě případů zjištěných na poměrně nedalekém německém ostrově Rujana bylo jen otázkou času, kdy bude ptačí chřipka potvrzena i ve Švédsku.

Švédské ministerstvo zemědělství označilo za místo nálezu infikovaných ptáků oblast Oskarshamn na jihovýchodním pobřeží země.

Dosud byl výskyt ptačí chřipky registrován v Řecku, Itálii, Maďarsku, Rakousku, Slovinsku, na Slovensku, v Německu a ve Francii. V posledně zmíněné zemi onemocněla poprvé domácí drůbež, v ostatních případech šlo vždy o divoké ptáky. Nákazu hlásila i řada zemí sousedících s EU, naposledy Bosna a Hercegovina; ve Weybridge se zkoumají i podezřelé vzorky ze Švýcarska.

Odborníci v Bruselu nepochybují, že se chřipka postupně rozšíří na všechny země EU. Zdůrazňují proto nutnost preventivních opatření. Zároveň se ale snaží zabránit panice, která by vedla například k masovému bojkotu drůbežího masa. Poukazují na to, že zatím je v EU zcela bezpečné konzumovat drůbež, a na to, že tepelné zpracování nad 70 stupňů Celsia virus bezpečně likviduje.