Německá kancléřka Angela Merkelová hovořila podle německého listu Spiegel v důvěrném rozhovoru s francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem o konkrétním plánu na oživení evropské ústavní smlouvy, jejíž ratifikační proces byl zastaven po loňských neúspěšných referendech ve Francii a Nizozemsku.

Spiegel upozornil, že konzervativci z Německa, Francie a Evropského parlamentu zosnovali konkrétní plán, který byl měl základní evropský dokument zachránit. Podle plánu by měl být dokument zredukován do dvou částí, jež obsahují základní pravomoci EU a dohodu o základních právech v EU. Tyto dvě části by měly být v první polovině roku 2007 spolu s deklarací o „sociální dimenzi Evropy“, předloženy k veřejnému hlasování francouzským a nizozemským voličům. Zbývající třetí část textu, obsahující detailní popis politik EU, by měla být podle nového návrhu schválena v parlamentech obou zemí.

Úvahy o připojení nové deklarace k textu dokumentu německá kancléřka vyslovila již dříve. Deklarace by měla přinést vyšší zainteresovanost evropských institucí na sociálních aspektech vnitřního trhu unie. Některým francouzským politikům se ovšem nový plán nelíbí. Preferují opětovné předložení celého dokumentu francouzským voličům, místo navrhované ratifikace po částech.

Francouzský prezident minulý měsíc minulý měsíc vyjádřil názor, že by místo úvah o nové podobě dokumentu měly být vysloveny konkrétní kroky v jednotlivých oblastech evropské politiky, jež by byly zastřešeny současným návrhem. Zároveň navrhnul vyšší zapojení generálního tajemníka EU Javiera Solany do řešení problému budoucnosti evropské ústavní smlouvy.

S Chirakovým názorem ovšem nesouhlasí jeho hlavní politický rival, francouzský ministr vnitra a budoucí prezidentský kandidát Nicolas Sarkozy, který v minulých dnech představil svůj „tříetapový“ plán, jež by podle něj měl vést k lepšímu „fungování“ unie na základech evropské ústavní smlouvy. Sazkozy předpokládá dosažení „velkého konsenzu“ prostřednictvím implementace řady nových opatření, jako je omezení váhy veta jednotlivých členských zemí, změna volebního systému, zřízení úřadu ministra zahraničí EU nebo zvýšení pravomocí národních parlamentů.

Odborníci již dříve vyslovili názor, že vhodná době k opětovnému hlasování o evropské ústavní smlouvě ve Francii nastane po prezidentských volbách v roce 2007, kdy by mělo dojít ke změně francouzského politického klimatu.