České soudy zřejmě budou moci nařizovat zatčení českých občanů v celé Evropské unii bez časového omezení. Stejná pravidla by se týkala i vydávání cizinců do zemí EU. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou ve středu schválila sněmovna. Normu posoudí ještě Senát a prezident.

Podle současné úpravy se eurozatykač nevztahuje na trestné činy spáchané před listopadem 2004, kdy zákon začal platit. Některé státy proto odmítají vydávat do Česka lidi, kteří jsou podezřelí ze spáchání trestných činů před tímto datem. Zákon by měl dále před pravomocí cizího státu chránit Čechy, kteří spáchali trestný čin v cizině před přijetím eurozatykače.

Mezi země, které dosud odmítali některé podezřelé Čechy vydávat, patří Irsko, Kypr, Nizozemsko, Španělsko, Británie, Lotyšsko, Polsko a Švédsko. Zásadním problémem je podle ministerstva spravedlnosti Irsko, protože se odtud nedaří dostat dva podezřelé z takzvaného Berdychova gangu.

Rozšíření platnosti eurozatykače podpořily všechny parlamentní strany s výjimkou komunistů. Pro byla i většina poslanců opoziční ODS, která zákon v minulosti odmítala. Nová úprava je ale podle stínového ministra spravedlnosti za ODS Jiřího Pospíšila přijatelná, protože se netýká předávání českých občanů do zahraničí. Právě obavami o právní jistoty českých občanů ODS zdůvodňovala svůj odmítavý postoj vůči eurozatykači.

Zatykač byl v EU zaveden jako reakce na teroristické útoky ve Spojených státech z 11. září 2001. Má usnadnit pronásledování a trestání pachatelů zvlášť závažných trestných činů. Nahrazuje dosavadní těžkopádnou proceduru extradice a umožňuje vydávání vlastních občanů k potrestání do ciziny.