Evropská komise zahájila internetovou diskusi ve dvaceti jazycích o budoucnosti Evropy. Tato diskuse, které se mohou účastnit všichni občané, je součástí "Plánu D týkajícího se dialogu, jednání a demokracie, vypracovaného Komisí jako odpověď na výzvu Evropské rady k zamyšlení po neúspěšném hlasování o návrhu Ústavní smlouvy ve Francii a Nizozemsku.

wallstrom_117x72.jpg ()Margot Walström považuje zřízení debatní stránky za velmi důležité. "Často slyším, že lidé ztratili důvěru v Evropskou unii, protože mají pocit, že si unie na sebe vzala příliš velkou odpovědnost a stala se velmi složitou, než aby jí rozuměli. Když se však zároveň evropských občanů ve veřejných průzkumech ptáme, čím se má Evropská unie zabývat, zjišťujeme, že chtějí, aby řešila takové otázky jako je nezaměstnanost, globalizace, důchodové pojištění, zdravotní péče, vzdělávání a životní prostředí, sdělila.

Veřejné fórum zatím obsahuje pouze uvítací promluvu Wallströmové, formuláře pro odpovědi na spoustu otázek a spojení na podobné či související debatní adresy v členských zemích. ČR ani Slovensko mezi nimi nejsou.

Prostor k debatě si evropští lídři odsouhlasili po loňských neúspěšných referendech o evropské ústavní smlouvě ve Francii a Nizozemsku. Debata se ovšem ještě stále nerozběhla, i když jí má rakouské předsednictví EU již v červnu vyhodnocovat. První náznaky oživení přicházejí až v posledních dnech a vyvolávají v Bruselu naději, že se velcí hráči přece jen pokusí ústavodárný proces oživit. Taková ambice je přisuzována zejména Německu, které se ujme předsednictví v EU v prvním pololetí příštího roku.

rai-iHNed, europa.eu.int