Podnikání v EU má být snazší

/Od našeho zpravodaje/

Evropská unie udělá další krok k otevření svého trhu se službami přeshraniční konkurenci. Evropská komise totiž zveřejní přepracovaný návrh nové směrnice o poskytování služeb. Český eurokomisař Vladimír Špidla přitom vyšle varování těm členským zemím, které nyní brání firmám ve vysílání pracovníků do zahraničí, a pohrozí jim trestním postihem.


Komise díky Špidlovi vychází částečně vstříc výhradám nových členských zemí. Z nového návrhu směrnice totiž vypadly dva paragrafy o vysílání pracovníků do zahraničí. Firmy v EU mohou vysílat své zaměstnance na krátkou dobu za prací do ciziny již na základě existujících zákonů. V praxi tomu ovšem členské země často staví byrokratické překážky. "Některé požadavky členských států se stávaly brzdou poskytování služeb," řekl včera Špidla.


Některé země, jako například Nizozemsko, žádaly po zaměstnancích cizích firem pracovní povolení. Jiné chtějí, aby podnikatelé s několikatýdenním předstihem nahlásili úřadům, koho do jejich země vysílají, nebo aby na jejich území měli sídlo.


Špidla proto k nové směrnici připojí dodatek, který vysvětluje, jak stávající unijní nařízení chrání pracovníky vyslané do zahraničí. Má udělat jasno v tom, co smějí členské státy po firmách a pracovnících vyžadovat.


Špidlova pozornost se soustřeďuje na čtyři nejčastější překážky. Jednak odmítá, že živnostníci musí mít sídlo nebo zástupce firmy na území země, kde vykonávají službu.


Rovněž tvrdí, že úřady nemohou podrobit pracovníky z ciziny předběžným kontrolám, které by je diskriminovaly. Firmy také nemusí žádat o povolení podnikání předem, úřady mohou vyžadovat jen nahlášení činnosti v den jejího zahájení. A konečně úřady nemohou žádat po pracovnících žádné dokumenty navíc.


Pokud Špidlův návrh projde při hlasování v komisi, členské země dostanou rok na to, aby překážky odstranily. Jinak je komise může pohnat až k Evropskému soudnímu dvoru. "Pokud to bude nutné, navrhuji, abychom podnikli příslušné právní kroky," řekl Špidla.


Jinak se ovšem po zveřejnění návrhu EK potvrdí, že českým živnostníkům se hranice otevřou jen zčásti. Komise totiž postavila svůj návrh na okleštěném znění směrnice, které v únoru schválil Evropský parlament.
Oproti původnímu, liberálnějšímu návrhu z něj mimo jiné vypadl klíčový článek, podle kterého by se živnostníci při podnikání v zahraničí řídili právem a normami své domovské země.


Nové znění směrnice vyjímá i řadu služeb - od zdravotnictví přes dopravu až po právní služby.