Barroso během své návštěvy Slovenska odmítl tzv. nekonečné návrhy, které mají přispět k oživení evropské ústavní smlouvy. „Je předčasné se dohodnou s institucemi, když neexistuje žádná dohoda, kam by měla unie v budoucnu směřovat“, uvedl Barroso. Podle něj by evropští politici měli provádět takovou politiku, aby lidé mohli vidět výhody Evropské unie. Mezi tyto mocenské nástroje řadí například společnou energetickou politiku nebo posílení vnitřního trhu.

Evropská ústava byla na evropské úrovni položena k ledu po loňských neúspěšných referendech ve Francii a Nizozemsku. Od té doby neustále ve větší či menší míře zaznívají návrhy, jak celý problém s dokumentem vyřešit. Evropská komise by měla svůj plán, týkající se budoucnosti evropské ústavní smlouvy, zveřejnit v květnu.


Šéf evropské komise se také během své návštěvy Slovenska živě zajímal o předvolební boj na Slovensku. Ocenil reformní kroky nedávné vlády a zároveň vyzval k pokračování „důrazného a důležitého“ reformního programu. „Červnové parlamentní volby by neměly odvrátit pozornost od této důležité otázky“, uvedl. Zástupci slovenské opoziční strany Směr ovšem označili Barrosova slova za nepřijatelné a obvinili ho z „politické propagandy, podporující škodlivé pravicové experimenty“.

Barroso se ovšem i částečně distancoval od slovenské domácí politiky tím, že pouze prosazuje plnění Lisabonské strategie na evropské úrovni, který by měla přispět ke zlepšení evropské ekonomiky.

Nemohl ovšem opomenout fakt, že od roku 2002, kdy nastoupila k moci současné Dzurindova vláda, dosahuje slovenská ekonomika jednoho z nejvyšších hospodářských růstů v celé EU. Problémy mají naopak naší východní sousedé s vysokou nezaměstnaností.