Česká republika má stanovisko k nové verzi kontroverzní směrnice o službách. Je to mandát pro další jednání, který schválil výbor pro EU při Ministerstvu zahraničních věcí. Připravily ho jednotlivé resorty a posvětili sociální partneři.

I nyní, stejně jako loni v říjnu, kdy byla schválena národní rámcová pozice k témuž dokumentu, přijalo Česko toto stanovisko hlavně proto, aby projednávání opět o něco pokročilo. Nelibost nad tím, že se výsledná podoba textu směrnice ubírá od dokořán otevřených dveří pro poskytovatele služeb (jak si to původně, už v roce 2004, přála Evropská komise) ke dveřím o hodně více zavřeným (jak si to prosadil letos v únoru Evropský parlament), je však v mandátu znát.

Republika sice vítá rychlost, s jakou předložila Komise (v souladu s usnesením březnové Evropské rady) novou verzi podle představ europarlamentu, ale méně už samotné znění textu. "Obsahuje příliš mnoho nejasností, zejména pokud jde o rozsah působnosti směrnice a o princip přeshraničního poskytování služeb. Tyto nejasnosti povedou k nejednotné implementaci," míní náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

První debata nad pozměněným dokumentem začne na neformálním setkání ministrů hospodářství v závěru tohoto týdne v rakouském Grazu. Tam se ti, kdo mají (podobně jako Praha) k návrhu výhrady, pokusí dostat rozpravu na pracovní úroveň v Radě EU. Tím by se získal čas, potřebný pro vylepšení jedné z klíčových direktiv pro fungování vnitřního trhu.

Jisté je, že se proti těmto snahám postaví předsedající Rakousko. To bude spolu s Komisí tlačit na to, aby směrnice co nejdříve zmizela "ze stolu". Tedy aby bylo připomínek a změn co nejméně a aby dokument schválila v květnu Rada pro konkurenceschopnost, čímž by více než dvouletá licitace konečně skončila.

Pokud by se tak stalo, byla by to podle mnohých pro Českou republiku prohra. Ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, aby se do rozsahu působnosti směrnice dostaly zdravotnické služby. Ministerstvo práce a sociálních věcí zase chce právně závazný materiál, který by určil jasná pravidla hry pro vysílání pracovníků.

Ze hry je zato s konečnou platností úsilí o zakotvení principu země původu, který by poskytovatelům umožnil, aby se v hostitelské zemi řídili právními předpisy, které znají z domova. "Byl by to marný boj," říká Tlapa. Finální české stanovisko k návrhu Směrnice o službách se bude - mimo jiné - odvíjet také od výsledků dopadové studie, kterou zadala Evropská komise. Ta tvrdí, že výsledky posudku by měly být známy v nejbližší době.
Související