Evropská komise dnes doporučila, aby Evropská unie začala s Bosnou jednat o uzavření asociační a stabilizační dohody, považované za předstupeň k budoucímu členství v EU.

Tento krok následoval poté, co bosenský parlament v úterý schválil zákon o policejní reformě, který představoval poslední překážku pro start rozhovorů o přidružení. Bosna je posledním balkánským státem, který ještě oficiálně nenastoupil dlouhou cestu do Evropské unie.

Komise současně předložila návrh rámce budoucího jednání. Mluvčí komisaře pro rozšíření Olliho Rehna předpokládá, že návrh by "pětadvacítka" mohla schválit do konce roku, zapotřebí je však jednomyslnost členských zemí.
Policejní reforma má sjednotit dosavadní separátní policejní sbory dvou bosenských entit - Republiky srbské a muslimsko- chorvatské federace - ve společnou multietnickou policii.

Komise současně vybídla Sarajevo k dalšímu zlepšování spolupráce s haagským tribunálem při stíhání lidí podezřelých z válečných zločinů, přijetí zákona o televizním a rozhlasovém vysílání a jeho uplatnění, jakož i k provedení policejní reformy. "Nedostatečný pokrok v klíčových oblastech by ohrozil začátek jednání, nebo vedl k jejich přerušení," varovala EK.

Uzavření dohody o užších vztazích s EU umožní Bosně nejen rozšíření obchodních kontaktů, ale také čerpání z různých unijních fondů na podporu přiblížení se evropským normám. EU perspektivně počítá s tím, že všechny balkánské země se v budoucnu stanou její součástí.

V unii je již Slovinsko, k členství od ledna 2007 se chystá Bulharsko a Rumunsko. Postavení kandidáta získalo Chorvatsko, doufající po říjnovém startu přístupových jednání ve vstup v roce 2009. EU již podepsala dohodu o přidružení s Makedonií a o jejím uzavření vyjednává s Albánií a srbsko-černohorskou federací.