Evropská komise dnes podle očekávání zakázala dovoz živé drůbeže z Chorvatska. Zákaz se vztahuje i na výrobky z drůbežího masa. Komise tak reaguje na výskyt ptačí chřipky v této balkánské zemi. Napsala to dnes agentura Reuters.

"Rozhodnutí jsme přijali v reakci na případ výskytu viru ptačí chřipky H5 u divokého ptactva v Chorvatsku. Zatím se provádějí testy, které mají potvrdit přesný kmen viru," uvedla ve zprávě komise.

Objevení podkmene viru ptačí chřipky H5 nemusí znamenat, že se v tělech divokého ptactva vyskytuje kmen H5N1. Ten by mohl být pro člověka smrtelně nebezpečný.

Komise v pondělí uvedla, že navrhne dočasné embargo na dovoz ptactva do unie. Komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů Markos Kyprianu řekl, že návrh ještě v úterý posoudí experti ze Stálého veterinárního výboru EU. Konečné rozhodnutí bude náležet Evropské komisi.

Kyprianu dále uvedl, že přítomnost ojedinělých ohnisek ptačí chřipky v EU a jejím okolí nezvyšuje pravděpodobnost chřipkové pandemie. To však neznamená, že se na ni Evropská unie nemusí připravovat - naopak tak činí, a to na nejvyšší světové úrovni.

Varoval zejména před panikou a sliboval maximální průzračnost. "Budou další případy ptačí chřipky a netřeba panikařit pokaždé, když chcípne nějaký pták," řekl. Chovatelé podle něj dostávají stále přesnější pokyny, jak postupovat, veřejnost je informována. "Čelit panice můžeme jedině tím, že nebudeme nic zamlčovat a budeme vysvětlovat, co děláme a co se chystáme dělat."

Usoudil, že dobrý stav prevence v EU "neznamená, že bychom měli být spokojeni". Připustil, že mezi členskými zeměmi jsou podstatné rozdíly - například jen 20 z 25 začalo vytvářet zásoby antivirových léků pro případ rychlého šíření "lidské" chřipky. Úlohou EK však podle něj není "dávat známky", ale vyvíjet tlak, aby se všechny státy adekvátně připravily.