Katarské kolo světových obchodních rozhovorů je na pokraji krachu. Myslí si to ministři zemědělství Austrálie a Nového Zélandu. Australský ministr Peter McGauran za případného hlavního viníka krachu rozhovorů považuje Evropskou unii, která podle něj není ochotna nabídnout podstatné snížení dovozních cel na zemědělské produkty.

Dosavadní nabídku EU na snížení dovozní cel o 46,5 procenta považuje spolu se svým novozélandským protějškem Johnem Suttonem za nedostatečnou. "Pokud je to poslední nabídka, pak to znamená konec jednání v rámci katarského kola," varoval Sutton.

Sutton nicméně připustil, že Evropa jen "pózuje" a nakonec bude okolnostmi dotlačena k výraznějšímu snížení cel. Jasněji bude ale až příští týden na schůzce v Londýně, kde budou jednat zástupci Evropské unie, USA, Brazílie a Indie. Pokud se dohodnou na dalším postupu, šance na uzavření katarského kola jsou dost vysoké, píše agentura Reuters.

Tuto schůzku považuje za klíčovou i hlavní evropský vyjednavač, evropský komisař Peter Mandelson. Podle něj všechny strany učinit ve svých nabídkách kompromisy.

Katarské kolo rozhovorů o liberalizaci světového obchodu začalo v roce 2001 a už mělo být dávno uzavřeno. Jako problém se ale vždy ukázaly rozdílné názory v otázce podpory zemědělců, a podobný problém se objevuje i nyní.

"Dokud nebude existovat reálná šance na dosažení pokroku v Hongkongu, tak myslím, že bychom tu schůzku měli zrušit nebo odložit. Je obtížné dosáhnout pokroku na schůzce 148 zúčastněných stran, protože v praxi má každá z nich možnost promluvit jen jednou," neskrýval skepsi Sutton.

Smyslem schůzky v Hongkongu je stanovit konkrétní postup pro další liberalizaci obchodu a odstranění či snížení cel. Nejdříve se ale členové WTO budou muset dohodnout, aby jeli do Hongkongu s jasnou představou a cíli. Pokud se podaří katarské kolo uzavřít v příštím roce, budou mít miliony lidí šanci vymanit se z chudoby.