Turecko může podle rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku zakázat nošení muslimských šátků. Soud totiž zamítl žalobu Leyly Sahinové, která poukazovala na to, že zákaz porušuje její právo na vzdělání a diskriminuje ji.

Návrh podala v roce 1998 poté co byla vyloučena z Istambulské univerzity. Soud své rozhodnutí vysvětlil tím, že zákaz neporušuje všeobecné řád a nepreferuje jakékoliv náboženství.

Zákaz nošení muslimských šátků by měl platit v Turecku na univerzitách i v oficiálních budovách, i přesto že v zemi žije početná islámská komunita. Podle komentátorů BBC bude mít opatření vliv nejméně na dalších 1000 žen, které se vyslovily na podporu Sahinové.

Podle soudu je zákaz založen na principech sekularismu a rovnosti vyplývajících z turecké ústavy. Soud o regulérnosti rozhodl také proto, že je obsažen v univerzitních pravidlech.

Podle některých korespondentů vyvolalo rozhodnutí soudu u Sahinové a jejích právníků zklamání Sahinová, která v současnosti žije ve Vídni, argumentovala diskriminací ve studiu z důvodu jejího náboženského přesvědčení. Její tým právníků je přesvědčen, že názor soudu je politickým rozhodnutím a soud se obával tlaku ze strany politiků.
Podotkli, že pokud bude zákaz rozšířen na všechny turecké univerzity, státní i soukromé, budou některé studentky postaveny před závažné dilema – opustit své náboženské přesvědčení nebo se vzdát vyššího vzdělání.