Podle francouzského prezidenta Chiraka Francie letos dodrží své závazky vůči Evropské unii a její rozpočtový deficit nepřekročí limit tří procent HDP. Francie se nevešla do tří procent hrubého domácího produktu po tři roky za sebou.

Chirac ve svém novoročním projevu vyzval ministry, aby firmám usnadnili najímání nových lidí a aby snížili rozrůstající se státní dluh, který do budoucna ohrožuje financování státních projektů. Prezident připomněl také závazek reformovat financování sociální sítě. Francouzská vláda věří ve snížení rozpočtového schodku na 2,9 procenta HDP. Pomoci by jí k tomu měla kvalitnější kontrola výdajů.

Potíže s nadměrným deficitem mají i další země EU – Německo a Řecko. Náš západní soused by měl podle ministra financí Steinbrücka snížit schodek pod 3 % HDP až v roce 2007. Vystavuje se tak možným sankcím ze strany EU.

Řecko rozzlobilo své partnery z EU, když se ukázalo, že řadu let svůj rozpočtový schodek podhodnocovalo. Bylo tomu tak i v roce 2001, kdy země vstoupila do eurozóny. Také v případě tohoto evropského státu platí, že by měl jeho deficit letos klesnout pod 3 procenta HDP, jinak EU naplní své hrozby o použití sankcí.

Termín by však mohl posunout. V tisku se objevily zprávy o tom, že řecká vláda požádala o posunutí termínu na příští rok. "Otázku poskytnutí dodatečného času jsme nenastolili, v Evropské komisi se však o ní diskutuje," prohlásil Alogoskufis. "Pokud nám Evropská komise tento dodatečný čas poskytne, uvítáme to," dodal.

Návrh řeckého rozpočtu pro letošní rok počítá s poklesem schodku na 2,6 procenta HDP z předpokládaných 4,3 procenta v loňském roce. Návrh sází na omezení plýtvání ve veřejném sektoru a účinný boj s daňovými úniky.