Problematika Západního Balkánu, situace v Bělorusku, na Blízkém Východě, v Iráku, Iránu nebo Afghánistánu jsou spolu s dalšími tématy na programu dvoudenního zasedání ministrů zahraničních členských zemí EU, které začalo v Bruselu.

Rada pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy (GAERC) prodiskutuje situaci na Blízkém východě po palestinských parlamentních volbách a vítězství radikálního hnutí Hamás. Ministři chtějí v této souvislosti zdůraznit, že násilí ani teror nejsou v souladu s demokratickými procesy.

GAERC již ve svém prohlášení vyjádřila lítost nad úmrtím kosovského prezidenta Ibrahima Rugovy a vyzval všechny kosovské strany a lídry ke spolupráci při jednáních o budoucím statutu Kosova. Rada se rovněž zabývala ústavní reformou v Bosně a Hercegovině a jmenovala Christiana Schwarze-Schillinga výhradním představitelem EU pro tuto zemi.

Šéfové diplomacie členských zemí EU rovněž zdůraznili význam plné spolupráce Srbska a Černé Hory a Bosny s Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii a vyzvali obě země k uskutečnění rozhodujících kroků, jež by vedly předvedení hledaných válečných zločinců, především Ratka Mladiče a Radovana Karadžiče, před tribunál.

Rada EU se bude také věnovat březnovým prezidentským volbám v Bělorusku. Unie je znepokojená zhoršující se situací v oblasti demokracie, lidských práv a politické svobody v této zemi. Je proto připravena vyzvat běloruské úřady, aby zajistily spravedlivý průběh voleb a umožnily mezinárodním pozorovatelům jejich monitorování.

Na programu jednání bude také obnovení íránského jaderného programu, vývoj v Iráku po prosincových volbách a situace v Afghánistánu, která bude i hlavním bodem mezinárodní konference 1.-2. února v Londýně.