Předseda Evropského parlamentu Josep Borrell považuje současný text evropské ústavní smlouvy za odepsaný. Dohodnout se na euroústavě by podle něj bylo jednodušší, kdyby se začalo jednat od začátku a s novým textem. Jeho stanovisko reprodukoval novinářům předseda sněmovny Lubomír Zaorálek.

"Pan předseda naznačil, že jeho názor dneska je, že ji (euroústavu) bude třeba dohodnout znovu," řekl Zaorálek.
Například ve Francii prý podle Borrella není schůdné vracet se k původnímu textu smlouvy. "Vypadá to podle něj spíše na nový začátek, protože ten starý text, nějaké úpravy, že to je málo," uvedl Zaorálek.

Podle šéfa sněmovny je zatím nejasné, jak by mělo jednání o nové euroústavě vypadat a kdy by mělo začít. "Rozhodně v zemích, jako je Česko, Maďarsko a Slovensko, už bude po volbách, takže by se toho úkolu měly chopit nové politické reprezentace," uvedl.

Většina evropských lídrů zatím nechce ústavní smlouvu, zamítnutou loni v referendech ve Francii a Nizozemsku, definitivně pohřbít. Shodují se vesměs na tom, že je třeba odložit ratifikační proces a zahájit intenzivnější debatu s veřejností.

Ohledně ústavní smlouvy tak zřejmě nelze očekávat průlom dřív než po volbách ve Francii a v Nizozemsku v roce 2007. Konkrétní plán, jak ústavní krizi vyřešit, by mohl přinést červnový summit unie. Česká republika by se měla k evropské ústavě vyjádřit do konce roku 2007.

Pro vypracování nového dokumentu o budoucím uspořádání Evropy se nedávno vyslovili prezident Václav Klaus a jeho polský protějšek Lech Kaczynski. Ve Francii se objevily názory, že by měla být schvalován současný text dokumentu, ale po částech.