Unie tlačí na vlády kvůli plynu a elektřině


Evropská komise už má dost výmluv národních vlád a rozhodla se prosadit právo Evropanů na výběr svého dodavatele plynu a elektřiny za každou cenu. Brusel plánuje na dnešek nevídaný právnický "velký třesk". Rozešle řadě vlád členských zemí okolo padesáti "výhružných" dopisů. V nich oznámí zahájení právní procedury. Ta může skončit soudním udělením vysokých pokut jednotlivým státům.


Ty Brusel obviňuje z toho, že neotevřely svůj trh s plynem a elektřinou konkurenci, regulují ceny či chrání své "národní" firmy před zájemci ze zahraničí. Podle EK právě ochranářská opatření spolu se špatným propojením dráty a plynovody napříč Evropou vedou k vysokým cenám energií. Zejména Londýn si stěžuje na to, že nefungující evropský trh přispívá k rostoucím cenám plynu na britských ostrovech.


První skupinu dopisů pošle komisař pro energetiku Andris Piebalgs zemím, které od sebe neoddělily výrobu a distribuci energií. Jde například o Francii a Řecko. Přitom oddělení požadují evropské směrnice schválené už v roce 2003 a EK už jednou zaslala neformální varování státům, které jejich podmínky neplní.


Druhá vlna dopisů půjde do států, kde nemají nezávislý regulační úřad určující, kdo a za jakých podmínek může využívat nejdůležitější trubky a dráty. Například v Německu vznikl takový úřad teprve loni v létě a má omezené pravomoci. Z toho pak těží bývalé monopoly, zatímco "nové" firmy mají potíže dopravit svůj plyn a elektřinu k zákazníkům.


Komise si hodlá také posvítit na regulaci cen, která je podle ní někde "neférová" a zvýhodňuje velké firmy. Komisařka pro ochranu hospodářské soutěže Neelie Kroesová navíc tvrdí, že vysoké ceny energií v určitých zemích mohou být důsledkem kartelových dohod dodavatelů. Komisaři hodlají také varovat státy, které si neopatřily předepsané 90denní zásoby ropy, benzínu, nafty a topných olejů.


Současně zřejmě komise zasáhne proti ochraně "národních podniků" před koupěchtivými zájemci ze zahraničí. Kroesová prý chce zažalovat Francii kvůli zákonu omezujícímu investice do jedenácti "citlivých odvětví" včetně energetiky.
Chystá se zasáhnout i proti Španělsku. To nedávno přijalo zákon, který umožňuje blokovat snahu o převzetí svých energetických firem.


Zda něco hrozí ČR, není zatím jasné. V Česku neexistují žádná omezení pro nákup energetických firem cizinci, distribuce plynu a elektřiny je oddělena od přepravy a výroby. Funguje nezávislý Energetický regulační úřad. "Myslím, že jsme splnili všechny podmínky EU a nehrozí nám žádný postih," říká místopředseda regulačního úřadu Blahoslav Němeček. "Určité problémy by mohly nastat u plynu," obává se ale šéf dozorčí rady Pražské plynárenské Vratislav Ludvík. "Trh v Čechách je sice podle zákona liberalizován, ale ceny pro všechny odběratele jsou regulovány. O výběru dodavatelů se tak fakticky nedá mluvit," dodává.


Komu konkrétně nakonec komise pošle varovný dopis, bude známo až dnes. Mluvčí komisaře Piebalgse odmítl zveřejnit jména viníků před dnešní tiskovou konferencí.