Ministři zahraničí Evropské unie zakáží 31 běloruským představitelům vstup na území členských států. V Bruselu se na tom ve čtvrtek večer dohodli velvyslanci unie. V čele seznamu je prezident Aleksandr Lukašenko a několik ministrů.


Lukašenko byl znovu zvolen 19. března v kontroverzních volbách, které byly podle unie zmanipulované. Summit EU se poté rozhodl, že vydá zákaz udělování evropských víz běloruským představitelům, kteří se podíleli na volebních podvodech, zastrašování voličů a represích.


Na seznamu jsou podle diplomatických zdrojů mezi jinými ministři školství Aljaksandr Radkov, spravedlnosti Viktar Holovanov a informací Uladzimir Rusakevič, šéf bezpečnostní služby KGB Scjapan Sucharenka, předseda dolní komory parlamentu Uladzimir Kanapljov, šéf běloruské Bezpečnostní rady Viktor Šejman a také vedoucí regionálních volebních komisí.


Zákaz vydávání víz politikům je zatím jediná sankce, s níž unie počítá. Nicméně ministři zahraničí, kteří se budou Běloruskem zabývat v pondělí na schůzce v Lucemburku, by se měli zmínit o možnosti dalších sankcí.


Není to konec cesty, řekl nejmenovaný představitel Evropské komise. Hodně bude záležet na dalším postupu běloruských úřadů a především nám jde o propuštění zadržovaných, zdůraznil.


Poražený kandidát v běloruských volbách Aljaksandr Milinkevič v úterý ve Štrasburku v Evropském parlamentu prohlásil, že na seznamu postižených běloruských politiků by měly být stovky jmen. Odmítl ale ekonomické sankce i návrh na zvýšení poplatků za víza do EU, protože by si je běžní Bělorusové nemohli dovolit.


EP pak ve čtvrtek vyzval vlády členských zemí, aby uplatnily proti běloruskému režimu důrazné sankce. Požádal také, aby EU zmrazila účty běloruských orgánů v zahraničí, firem spojených s režimem a také osobní konta prezidenta Lukašenka a jeho nejbližších spolupracovníků.


Lukašenko bude uveden do prezidentské funkce v sobotu. Původně měla být inaugurace již 31. března, ale byla bez vysvětlení odložena.