Humbuk na chorvatské mediální a akademické scéně vyvolala asi před rokem kniha mladého tureckého historika, který přišel s teorií, že Chorvaté jsou vlastně spřízněni s turkotatarskými kmeny ze Střední Asie .
Historik sklidil zasloužený zájem médií a odsouzení členů Akademie věd, ale včera si na něho určitě mnozí chorvatští politici vzpomněli. Osud chorvatského členství v Evropské unii závisel na tom, zda a jak se členské státy unie dohodnou o začátku přístupových rozhovorů s Tureckem.

Rakousko, které je spolu s Maďarskem považováno za hlavního zastánce chorvatských zájmů v unii, prosazovalo, aby výměnou za ústupky v otázce zahájení rozhovorů s Tureckem unie slíbila, že začne jednat i s Chorvaty.
Premiér Ivo Sanader a hlavní žalobkyně haagského tribunálu Carla del Ponteová včera celý den čekali na jednání s ministry zahraničí EU.
Pracovní skupina pro Chorvatsko, tedy užší kruh vysokých představitelů EU a některých členských zemí, zasedl k jednání odpoledne, zatímco unie čekala odpověď z Ankary.

Nakonec odpoledne del Ponteová otevřela Chorvatsku cestu k rozhovorům. "Mohu říci, že v několika málo posledních týdnech s námi Chorvatsko plně spolupracuje a dělá vše, co může, k nalezení a zatčení Anteho Gotoviny," sdělila del Ponteová.
Záhřeb měl začít jednat o svém členství v unii už v březnu letošního roku. Unie však odmítla rozhovory zahájit kvůli tomu, že Chorvaté dostatečně nespolupracovali s mezinárodním soudem pro zločiny v bývalé Jugoslávii a nevydali do Haagu generála Ante Gotovinu, obviněného ze zabíjení srbských civilistů v roce 1995.

Unie včera do uzávěrky tohoto vydání neuvedla, kdy s Chorvaty začne oficiálně jednat. Chorvatský deník Večernji list však s odvoláním na diplomatické zdroje uvedl, že začátek rozhovorů s Chorvatskem je plánovaný na 7. listopadu.
Chorvatská pravicová vláda původně plánovala, že by byla schopna dokončit přístupové rozhovory do tří let a stihnout ještě rozšíření EU o Bulharsko a Rumunsko, plánované na rok 2007 nebo 2008. Odklad z letošního března však způsobil, že Chorvatsko se dostalo do stínu jednání s Tureckem.
Kvůli tlaku unie na vydání Gotoviny, kterého mnoho Chorvatů považuje za národního hrdinu, jenž bránil stát před agresí, klesla podpora vstupu do EU v Chorvatsku pod padesát procent.

Největší problémy při jednání EU s Chorvatskem se čekají v kapitolách týkajících se reformy soudního systému zemědělství či rybolovu. Chorvatsko také musí snížit své obrovské zadlužení, které dosahuje osmdesáti procent HDP.