Ptačí chřipka potvrzena, Evropa chystá obranu

Nakažlivý virus, který může být smrtelný pro člověka, se přiblížil překvapivě blízko k hranicím Evropské unie a Česka. Ptačí chřipka se včera potvrdila v Rumunsku. Nejagresívnější kmen ptačího viru nazývaný H5N1, na který umírají lidé v Asii, navíc ve stejný den na svém území odhalilo Turecko.
Brusel vyzývá k preventivnímu očkování proti běžné chřipce a Evropa se chystá na boj s nákazou.
Evropské vlády, pokud tak dosud neučinily, narychlo objednávají jediný účinný lék Tamiflu a mezi obyvateli většiny zemí se šíří obavy. V českých lékárnách, stejně jako v dalších zemích, už například lék zmizel z pultů.
Odborníci ale vyzývají ke klidu. Pandemie obyvatelům Evropské unie zatím nehrozí, protože vir není přenosný z člověka na člověka.

Další zákaz

Zpráva o novém výskytu chřipky už ale má první důsledky pro evropský zemědělský trh.
Rumunští drůbežáři od včerejška nesmějí vyvážet do Evropské unie. Rozhodla o tom včera komise v Bruselu poté, co se zjistilo, že v sobě virus neslo čtyřicet ptáků z farmy v okolí delty Dunaje.
Rumunsko vyváží do EU drůbež za 17,5 miliónu eur ročně. Podle Markose Kyprianou, evropského komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitele, se "prohibice" netýká rumunského peří a výrobků z něj. "Pokud exportéři dodrží normy na zpracování peří, není důvod ho do unie nevpustit," uvedl kyperský komisař.
U Turecka už stejný zákaz platí od pondělka. U obou států by měl trvat půl roku; pak ho komise znovu posoudí. Bulharsko, které s oběma zeměmi sousedí, zakázalo dovoz také.
I české drůbežářské firmy mají obavy. "V příštím týdnu proběhne plošné očkování proti chřipce typu A a B u všech našich zaměstnanců na porážkách," řekla Jana Kindlová ze společnosti Agropol, největšího zpracovatele drůbežího masa.
Česká veterinární správa pokračuje v kontrolách drůbeže. "Do března příštího roku zkontrolujeme polovinu ze 180 českých chovů. Počítáme i s vyšetřením uhynulých ptáků. Při kroužkování se budou testovat také tažní práci," řekl mluvčí správy Josef Duben.
Jako rizikovou oblast veterináři společně s ornitology vytipovali Novomlýnské nádrže na jižní Moravě, kde se zdržují hejna opeřenců. "Spotřebitelé ale nemusí mít obavy, české drůbeží maso je bezpečné," dodal Duben.

Nejsou léky ani vakcína

Ptačí chřipka je typově podobná španělské chřipce, která v roce 1918 způsobila smrt více než 40 miliónů lidí. Pro člověka je nebezpečný zatím pouze kmen H5N1. Zda jím byli nakaženi i rumunští ptáci, se zjistí při testech dnes.
Evropa i zbytek světa se obávají, že nynější virus zmutuje do formy přenosné z člověka na člověka. V takovém případě by nebyl dostatek léku Tamiflu a nejméně půl roku ani účinná vakcína.
Brusel se proto pokusí urychlit schválení nových léků. Zvýšení výroby přislíbily skoro všechny velké farmaceutické koncerny, mimo jiné švýcarský Roche, francouzský Sanofi-Aventis či britský GlaxoSmithKline.
Největší poptávka je ale stále po tamiflu. "Kdyby ho lidé nezačali skupovat, bylo by léku dost do konce roku. Snažíme se získat mimořádné dodávky. Měly by přijít v polovině listopadu," reagoval Jiří Pešina, mluvčí firmy Roche, která lék vyrábí. Firma varuje před falzifikáty, prodávanými na internetu.