Polsko podle svého nově zvoleného prezidenta Lecha Kaczynského „definitivně“ uspořádá lidové hlasování o přijetí jednotné evropské měny, euro. Kaczynski, který v nedělním druhém kole prezidentských voleb porazil svého protikandidáta, liberála Donalda Tuska, uvedl, že pokud by se Polsko zbavilo své národní měny, byla by podstatně limitována polská národní suverenita.

Dále dodal, že refererendum by se mohlo konat v druhé polovině jeho pětiletého prezidentského mandátu. Po volbách nyní bude Kaczynského strana Právo a spravedlnost dvě nejdůležitější pozice v zemi, protože zvítězila v nedávných parlamentních volbách. Strana, která je orientována spíše euroskepticky a nedůvěřuje fungování volné evropského trhu, nyní bude vyjednávat o vytvoření koalice s více proevropskou a liberální Občanskou platformou.

Tato strana v předvolební kampani deklarovala, že by chtěla připojit polský zlotý do systému ERM II, který představuje určitou „čekárnu pro přijetí eura“ v roce 2006. V takovém případě by mohli Poláci platit eurem již v roce 2009. Kaczynski s takovým plánem ovšem nesouhlasí. Chce zpomalit tempo integrace Polska do eurozóny a odlišit se tak od pobaltských států a Slovinska, kteří plánují přijetí evropské měny mezi roce 2007 a 2008.


Vítězství Lecha Kaczynského v polských prezidentských volbách má podle české analytičky Šichtařové důležitý dopad i na českou ekonomiku. Plánované referendum by podle ní odsunulo vstup ČR do eurozóny až na rok 2013. "Je velmi pravděpodobné, že středoevropské země nakonec budou při přijímání eura postupovat ve shodě, takže i Česká republika by nakonec mohla přijmout euro později, než se původně odhadovalo. Rok 2013 není nereálný," míní Šichtařová.