Lidé v Evropské unii pijí moc alkoholu, varuje Evropská komise. Alkohol zabíjí jen na silnicích desítky tisíc lidí ročně a bývá také častou příčinou těžkých zdravotních problémů, úmrtí i rodinných problémů. Komise proto pracuje na doporučeních, jak nadměrné požívání alkoholu omezit.

"Měla by to být především dobrovolná doporučení členským státům i samotným výrobcům lihovin, jak bojovat s nadměrným požíváním alkoholu, a nikoliv legislativní návrhy," řekl mluvčí EK Philip Tod. K připravovanému materiálu, který by měl být hotový v příštím roce, však zatím nechtěl uvádět žádné podrobnosti.

Podle časopisu European Voice by mezi doporučeními mohly být i přísnější tresty za trestné činy spojené s alkoholem. EK prý zvažuje i oživení návrhu na zavedení maximálního limitu alkoholu v krvi řidičů, který by měl v EU činit nejvýše 0,5 promile. Na evropských silnicích zahynulo jen loni kvůli alkoholu 43.000 lidí.

Řada expertů se domnívá, že kdyby byl stanoven unijní strop na alkohol v krvi, byl by tento počet menší. EK se o jeho prosazení neúspěšně pokoušela již v roce 2001, nyní však prý vidí mezi členskými státy větší vůli. Zatímco v ČR nebo na Slovensku není povolen za volantem žádný alkohol, například ve Velké Británii či Irsku mohou mít řidiči až 0,8 promile, což odpovídá asi třem dvanáctistupňovým pivům.

Komise chce podporovat i různé kampaně upozorňující na rizika nadměrného či příliš častého požívání alkoholu. Ochotu vyjadřují i někteří samotní výrobci alkoholu. Například belgický pivní gigant InBev tvrdí, že se své zákazníky snaží "vzdělávat" a upozorňovat na problémy pramenící z nadměrné konzumace.

Podle nedávno zveřejněné studie ochutnají české děti alkohol poprvé již v 11 letech, což je nejdříve ze všech zemí EU. Poměrně vysoký je v ČR i podíl mladistvých, které pijí pravidelně a opíjejí se. Největší problémy s alkoholem u dětí mají v unii Nizozemsko, Británie a Dánsko.