Evropská komise nabídla, že sníží cla na dovoz zemědělských produktů v průměru o 46,5 procenta, což by bylo největší snížení těchto cel v historii. Zároveň je ochotna o 70 procent omezit pobídky pro vývoz. Návrhem chce rozhýbat jednání o globální dohodě o světovém obchodu, která se ocitla na mrtvém bodě. Od ústupku v zemědělství si slibuje liberalizaci obchodu v průmyslu a službách, ze které by těžily evropské podniky.

EU uvedla, že je ochotná cla snížit o 35 až 60 procent, přičemž největší škrty plánuje u nejvyšších tarifů. Podobné kroky ale očekává i od dalších členů Světové obchodní organizace (WTO). Pokud by návrh prošel, otevřely by se vyspělé trhy včetně EU produktům z chudších zemí. Pro úspěch bude klíčový i postoj Francie, která se výrazné liberalizaci brání.

Spojené státy nabídka EU zklamala. Snížení cel je podle nich mnohem nižší, než většina zemí požadovala. "Po naší počáteční analýze jsme zklamáni novým návrhem EU. Do jisté míry je to krok správným směrem a my uznáváme úsilí EK, musí ale být učiněno mnohem víc," prohlásila Christin Bakerová, mluvčí obchodního zmocněnce USA Roba Portmana. Dodala, že nabídka není dostatečná, aby podnítila rozvojové země k většímu otevření jejich trhů s průmyslovým zbožím a službami.

Od nové, velkorysejší nabídky v zemědělství si Mandelson slibuje okamžité rozhýbání jednání o liberalizaci světového obchodu s průmyslovými výrobky a službami. Ta by unijním firmám zlepšila přístup na řadu světových trhů.
V prosinci bude 143 zemí WTO jednat v Hongkongu o uzavření globální dohody. Nezdar hongkongských jednání by podle diplomatů znamenal kolaps takzvaného katarského kola, které se vleče od roku 2001.