Reformovat zdravotnictví by měli podle Světové banky všichni noví členové Evropské unie. K návrhu, který na mezinárodním sympoziu v Praze přednesl její expert na sociální systémy Hermann von Gersdorff, se hlásí stínový ministr za ODS Tomáš Julínek. První náměstek ministra zdravotnictví David Rath naopak reformu odmítá.

"U většiny nových členských států se zdravotnický systém propadá do velkých dluhů, které tyto země nemohou dlouho vydržet," shrnul výsledky zkoumání v osmi postkomunistických zemích Gersdorff. "Přitom systémy nemají ještě tak dobré výsledky jako západoevropské země," upozornil na zasedání, které v Praze organizovala společnost International Health Summit (IHS).

Příčinou dluhů jsou podle Gersdorffa ve všech zemích příliš rychle rostoucí výdaje na léky i mzdy zdravotníků a příliš hustá síť nemocnic. Reforma je nutná také z toho důvodu, že se zdravotnické systémy musí připravit na stárnutí populace: "Za dvacet let bude třetina populace v nových členských státech starší 65 let," upozornil Gersdorff.
Pochvalu si vysloužily Slovinsko, Estonsko a Lotyšsko, které už učinily první krok v reformách a dokázaly zastavit růst zdravotnického dluhu přísnými rozpočtovými pravidly pro pojišťovny i nemocnice.

V Česku se k reformám hlásí stínový ministr Julínek, jehož návrh "Modrá šance" odpovídá doporučení Světové banky. Posílení konkurence nemocnic i pojišťoven má systém připravit na stárnoucí populaci, lepší nabídku zdravotnických služeb i rostoucí platy lékařů.
Náměstek Rath Julínkovu reformu odmítá: "Nejvíc ze všeho se podobá dortu, který v Čapkově pohádce vařili pejsek s kočičkou. Kdo dort sní, tomu bude špatně."

Rath tvrdí, že zvládnout zdravotnické trendy je možné i bez reforem. "Můžeme se inspirovat systémy u sousedů v Německu nebo v Rakousku," prohlásil včera. To by znamenalo pouze upravit současný český systém, kde se o vliv dělí stát a zdravotní pojišťovny.
Na setkání IHS však zástupce Německé federace nemocnic Ralf Heyder požadoval tržní reformu také ve své zemi. "Všechny pojišťovny dnes uzavírají kolektivně smlouvy s nemocnicemi i soukromými lékaři, také občanům nabízejí zhruba stejné služby," upozornil Heyder, podle kterého to znemožňuje zlepšit kvalitu a nabídnout služby podle potřeby klientů.

Heyder tvrdí, že změnu k lepšímu mohou přinést nemocnice, které mohou organizovat primární péči u soukromých lékařů a svým pacientům zařídit rehabilitaci i sociální služby. Každá z nich to může zkoušet různým způsobem. O vybudování společností, které pacientům nabídnou celý balík zdravotně-sociálních služeb, dnes v Česku uvažují krajské samosprávy.
Naopak Rath hodlá tržním změnám zabránit. Ve sněmovně má zákon o neziskových nemocnicích. Norma vylučuje, aby nemocnice směly řídit soukromé ambulance. Platy lékařů i rozsah péče jim stanoví stát. "To se nepodařilo nikde na světě, aby stát násilím oddělil nemocnice s ambulancemi," krčí nad zákonem rameny Julínek.

Co radí Světová banka novým členům EU

Pacienti
Opatrně zavést poplatky za péči na všech úrovních. Jinak se nepodaří snížit výdaje na léky. Stanovit pro poplatky roční strop.
Nemocnice
Musí hospodařit samostatně. Manažeři budou placeni za výsledky, především musí mít kladnou bilanci. Omezit počet lůžek vytvořením sítí nemocnic.
Pojišťovny
Vstoupí na řízený trh s pojištěním a budou nabízet různé pojistné plány. Stát bude sledovat, jestli nemají dluhy a informují veřejnost.
Zdroj: Světová banka