Jednání o přechodu trvají mezi Palestinci a Izraelci již dlouhou dobu. Izrael má zájem otevřít přechod co nejdříve. Chce tímto krokem posílit autoritu palestinského vedení. Jednání ovšem komplikují významné problémy.

Jedním z nich je míra zapojení případné mise EU. Izraelský kabinet rozhodl, že chce, aby inspektoři EU měli silnější mandát než je statut pozorovatele. Palestinci by chtěli pravomoci monitorovací mise omezit na minimum.Podle Hassana Hatiba, který vede palestinský vyjednávací tým, by se kontingent EU měl spíše snažit o budování důvěry. Izrael také požaduje, aby měl v reálném čase k dispozici informace o tom, kdo hranici překračuje. To by znamenalo instalaci kamerového systému.

Proti tomu Palestinská samospráva ostře vystupuje. Izrael dále prosazuje, aby veškerý export zboží z Gazy procházel přes terminál Kerem Shalom, který kontroluje. Palestinci by rádi otevřeli hraniční přechod Rafáh i pro dovoz a vývoz zboží. Palestinská delegace souhlasila s tím, že přechod budou moci používat pouze držitelé dokladů totožnosti, které vydává Palestinská samospráva.

Konkrétní izraelská žádost směrem k Unii je první svého druhu. Izrael se zatím dosud vždy snažil Brusel obejít, i když EU signalizovala, že má o zapojení do mírového procesu na Blízkém východě výrazný zájem. Pro Unii by proto bylo velmi obtížné izraelský návrh odmítnout.
Logo_euractiv.jpg ()