Česká republika bude podle velvyslance při EU Jana Kohouta skeptická k nedávným návrhům Evropské komise na reformu rozpočtu EU pro období 2007-2013, pokud bude v pondělí obnovena debata o jeho změní, tak jak tento týden slíbil britský ministr zahraničí Jack Straw.

České straně se nelíbí především návrh předsedy EK Josého Barrosa, aby 60 procent prostředků z fondů EU určených pro chudší země a regiony bylo vynakládáno na projekty spadající do "lisabonské strategie", tedy na vědu, výzkum, vzdělání, inovace či špičkové technologie.

ČR je také skeptická k plánovanému vytvoření fondu, který by mírnil dopady globalizace na zaměstnance. Jejich zájmy by byly chráněny v případě přemisťování výroby mimo EU nebo propouštění z důvodu restrukturalizace. Podle Čechů vytvoření fondu není nutné a českým podnikům nepomůže.

Proti názoru většiny českých politiků se ovšem staví český eurokomisař Vladimír Špidla, který zřízení fondu prosazuje. Jeho iniciativa byla pochválena například na neformálním setkání ministrů EU minulý týden v Hampton Courtu. Špidla je ovšem v EU i kritizován i za jistou "nadbytečnost fondu", protože podobnou činnost, jež by měl plnit nový fond, v současné době zastává Evropský sociální fond.

České republice naopak nevadí návrh komise přesouvat od roku 2009 ročně jedno procento prostředků určených pro přímé podpory zemědělcům na projekty venkovského rozvoje; nových členských zemí se totiž nebude týkat. Souhlasí také s představou, že se od roku 2009 bude diskutovat o celkovém přehodnocení rozpočtové politiky EU.