Sociální bouře ve Francii znepokojují i sousední Německo. Tamní politici se ptají, zda něco podobného nemůže propuknout také na jeho území. Bavorský ministr vnitra Günther Beckstein varoval, že země není imunní vůči podobným událostem, jež sužují Francii. Designovaný spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble z CDU zase naléhal na zlepšení integrace cizinců.

Německo má 82 miliónů obyvatel, z toho více než 3,2 miliónu jsou muslimští přistěhovalci, převážně Turci.
"U nás nejsou velká sídliště, jaká existují na okrajích francouzských měst. Ale také u nás vznikají čtvrti s vysokým podílem přistěhovalců, kteří se stále více oddělují od ostatní společnosti," řekl listu Bild Schäuble. Přesto je potřeba je lépe zapojit do společnosti.

"Musíme zlepšit integraci, zvláště mladých lidí. To v první řadě znamená, že musí ovládat němčinu. Potom potřebujeme dobrý školský systém a více šancí na učňovská a pracovní místa. Velmi důležitá je i sociální integrace například prostřednictvím sportu nebo různých sdružení," řekl Schäuble.
Také bezpečnostní expert CDU Wolfgang Bosbach v nedělníku Welt am Sonntag varoval, že Německo není imunní proti etnickým nepokojům. "I když je u nás společenská realita odlišná, neměli bychom si dělat iluze, že se u nás nemůže stát nic podobného."

Náznaky existují. V noci na včerejšek bylo v Berlíně zapáleno pět aut, v noci na neděli vzplanula auta a jedna budova v Brémách. Policie nevyloučila, že by akce mohly být inspirovány nepokoji ve Francii.
Braniborský ministr vnitra Jörg Schönbohm varoval, že i v Německu existují tendence k vytváření ghett, neboť země se vážně nevěnovala integraci přistěhovalců.

I Bosbach naléhal na zesílení úsilí o integraci a důsledné používání trestního a přistěhovaleckého práva. "Nastává čas, abychom se důkladněji podívali na to, co se děje za zavřenými dveřmi německých mešit," zdůraznil.
Obec Turků v Německu varovala, že pro přistěhovalce je krajně obtížné získat vzdělání a pracovní příležitost. To je potom i v Německu živná půda pro protesty. (čtk, sla)