ECB pohrozila zvýšením tlaku na země eurozóny, které nedodržují pravidla paktu stability, anebo jinak ohrožují měnovou rovnováhu. Podle listu Finacial Times je banka připravena od takových zemí nepřijímat jejich svrchovaný dluh v rámci zajištění, pokud takovým zemím klesne rating pod úroveň A minus.

Opatření, které se banka chystá oznámit, je namířeno proti zemím jako je Itálie a Řecko, které mají s dodržováním pravidel největší problémy. Třeba Řecku byl v minulém roce snížen rating na stupeň A a řeský deficit k HDP se loni zvýšil až na 6,6 procenta. Banka bude chtít tímto způsobem upozornit jednotlivé vlády na důsledky přílišného utrácení a sdělit jim, že o jejich osudu mohou rozhodnout i ratingové agentury.

Pokud návrh ECB bude přijat do praxe, budou mít vlády postižených zemí potíže poskytnout bance své dluhopisy. Ty by poté utrpěly značný zásah, protože jejich dluhopisy by byly obtížně prodejné.

ECB zatím pro účely zajištění neodmítla dluhopisy žádné vlády členské země eurozóny, avšak ECB ještě nepřihlíží k ratingu pod stupeň A minus. Eurozóna se přitom není schopna vypořádat s tím, aby své finance udrželi pod kontrolou všichni její členové. Brusel má sice snahu dodržování pravidel vymáhat, ale zatím není vždy úspěšný.

ECB podle listu zřejmě spoléhá na to, že tržní mechanismus bude úspěšný tam, kde selhává politický tlak. Její snaha nicméně nijak neohrozí země jako je Francie či Německo, které se tradičně těší velmi vysokému ratingu. Od nového opatření si banka slibuje zvýšení transparentnosti a chce tím zvýšit tlak na země, které mají s porušováním evropských pravidel problémy.

Své obavy z predikce deficitů některých členů eurozóny již minulý týden vyjádřil prezident ECB Jean-Claude Trichet. Nový přístup je zatím podle FT pouze návrhem, očekává se ovšem, že bude v nejbližší době schválen.

Z jednotlivých zemí eurozóny má nyní nejvyšší rating AAA osm zemí. Belgie je ohodnocena stupněm AA+, Itálie a Portugalsko stupněm AA-. Nejhorší je již zmíněné Řecko se stupněm A, vyplývá z hodnocení ratingové agentury S&P.