V roce 1999 si postava herce Jiřího Macháčka ve známém filmu Samotáři stěžovala, že "hulení marihuany" nemá v Česku vybudovanou tradici.
Po šesti letech se zdá, že Češi vše dohnali. A předehnali.
Z nejnovější zprávy Evropského monitorovacího střediska pro drogy vyplývá, že Česká republika se v počtu kuřáků marihuany drží na špici v Evropě.
Podle včera zveřejněného srovnání vyzkoušelo marihuanu 22 procent mladých "dospělých" Čechů (mezi 15. a 34. rokem), což je přibližně o deset procent více, než je evropský průměr.
Ještě vyšší čísla se udávají u mladších ročníků. Konopí okusil téměř každý druhý český školák ve věku patnáct až devatenáct let. Tedy opět vůbec nejvíc v Evropě.
Proč prvenství získalo zrovna Česko "bez tradice", na to mají odborníci několik odpovědí. "Důvody jsou dva. Jedním je obecná tolerance k užívání návykových látek u mladých lidí. Když pošlete mladého kluka pro litr rumu do patnácti supermarketů, tak ho patnáctkrát koupí, i když je to pro něj tvrdá droga. S tím souvisí i to, že jsme první v procentu šestnáctiletých chlapců i dívek, kteří byli za poslední měsíc opilí," říká expert Tomáš Zábranský, který dříve pracoval v Národním monitorovacím centru. "Druhým důvodem je docela pochopitelná skepse mládeže k protidrogové propagandě. Je to poměrně laciná verze vzpoury," nabízí Zábranský další vysvětlení.

Kouří, aby se bavili
Třebaže česká mládež s marihuanou experimentuje ve velkém, znalci tvrdí, že není důvod k panice. Sice ve statistikách vedeme, jinde ovšem braní drog přináší větší společenské problémy. Mladí Češi považují marihuanu za součást víkendové zábavy.
"Většina z nich bere tuto drogu spíše rekreačně, podíl problémových uživatelů této drogy u nás není tak vysoký," komentoval zprávu Viktor Mravčík z Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti.
Více problémových uživatelů konopí mají například ve Francii. Tam má kouření konopí i sociální důsledky. "Lidé sedí doma, kouří a nechce se jim nic dělat," přiblížil Mravčík.
Kouření marihuany ovšem není jediným prvenstvím Česka na evropské drogové scéně. Na špici se mládež drží i v konzumaci další rekreační drogy - extáze. Tuto taneční drogu podle evropské zprávy minulý rok okusilo téměř šest procent Čechů ve věku od 15 do 34 let.
Poslední prvenství už souvisí přímo s tradicí. Metamfetamin, v Česku známý jako pervitin, si nové uživatele nachází pouze ve Spojených státech, Austrálii a některých částech Afriky a jihovýchodní Asie. V Evropě nikde.
Tedy až na jednu výjimku. "V Evropě je ožívání metamfetaminu omezeno na Českou republiku, která má s touto drogou dlouhodobý problém," stojí v evropské zprávě.
Po delší dobu bralo pravidelně pervitin 20 300 Čechů, většina si drogu píchala injekční stříkačkou přímo do krve. "Obliba" pervitinu v Česku také souvisí s tradicí. Tato droga se u nás vyráběla už od počátku osmdesátých let minulého století.
Poslední trend ovšem naznačuje, že tradiční pervitin začínají vyhledávat nejen závislí narkomani, ale i lidé, kteří drogu užívají při víkendových party. Podobně jako extázi či marihuanu.

Nejsou peníze, není kokain
Unijní zpráva varuje především před růstem počtu uživatelů kokainu. Podle odhadů má zkušenost s touto drogou asi devět miliónů Evropanů. V České republice se ale kokain vyskytuje jen málo. Pro české uživatele je podle Mravčíka příliš drahý. "Většina Čechů, kteří zatouží po nějaké povzbuzovací droze, sáhne raději po zmiňovaném pervitinu," doplnil Mravčík.

Co se píše v evropském srovnání
"V České republice se metamfetamin (pervitin) vyráběl od počátku 80. let 20. století. Většina je určena pro místní spotřebu, i když určitá část se pašuje do Německa a Rakouska. V roce 2003 české úřady ohlásily vzestup v produkci pervitinu ze značkových léků, výrobci tak reagovali na nedostatek surového efedrinu."
"V průzkumu provedeném v roce 2004 v České republice policisté odhadli, že asi 40 procent běžných krádeží a třicet procent vloupání bylo spácháno s cílem zakoupit drogy."
Zdroj: Evropská zpráva

Jak Češi berou drogy