Dopady volného pohybu na pracovním trhu Evropské unie začínají kromě klasických řemeslnických povolání ve Švédsku pociťovat také lékaři. Jejich službám totiž nyní začínají konkurovat medici z Polska či Thajska.
V polovině listopadu tak ve Stockholmu otevřela první zubní klinika City Dental, kde pracují výhradně dentisté z Polska. Podle zakladatele zařízení, Mattiase Santessona, jsou ceny přitom poloviční. Klinika navíc své služby nabízí téměř celý den - v pracovní den od osmi do osmi, o víkendu od devíti do čtyř.

Nižší ceny umožňuje efektivnější využití strojů a fakt, že se ve službě střídá dvanáct lékařů. Standart je přitom stejný, jako mají i ostatní zubaři, což ve Švédsku znamená mít vždy to nejmodernější zařízení na trhu.
Šestatřicetiletý Santesson přitom lékaře nezaměstnává sám, ale prostřednictvím polské zprostředkovatelské firmy, s níž uzavřel smlouvu. Ačkoliv o ceně hovořit nechce, přiznává, že lékaři z východu "sice vydělávají méně než jejich švédští kolegové, ale mnohem více, než by měli doma".

Švédským lékařům i odborářům je nová levná konkurence sice trnem v oku, pacienti jsou ale o to více nadšení. Již týden po zahájení provozu měla linka 1500 pacientů.
Nával je pochopitelný. Ve Švédsku je ve zdravotnictví, které je financované z daní, hrazena pouze léčba zubařů u dětí a důchodců. Všichni ostatní si musí připlatit, což už jen u plomby znamená často bolestný zásah do rodinného rozpočtu. Pořídit nový zubní implantát pak může znamenat i vzdát se celého měsíčního platu. Politici již dlouhá léta slibují pro zdravotnictví více peněz, ale stále se nic neděje. Pro Švédy je tento chronický nedostatek peněz nepochopitelný, země má totiž jednu z nejvyšších daňových kvót v Evropě (kolem 50 procent). A přesto je třeba za každou návštěvu lékaře platit.
To podle sociálnědemokratické ministryně zdravotnictví Ylvy Johanssonové dokonce vede k tomu, že někteří pravidelnou návštěvu zubaře vynechávají.

Iniciativa Santessona se jí ale překvapivě líbí. Překvapivě proto, že právě její sociálnědemokratická vláda se snažila zastavit například opatrně zahájenou privatizaci některých nemocnic. Zubaři jsou ale podle ministryně něco jiného. Jelikož jejich služby nejsou pro většinu Švédů zdravotním pojištěním kryty, je Johanssonová názoru, že větší konkurence ceny sníží.

Santesson a polský tým ale není jediný, který konkuruje drahým zdravotnickým službám. Nedávno reklamu v zemi tří korunek zahájila také nemocnice z thajského Pchúketu, která ve spolupráci se švédskou firmou inzeruje léčbu v Thajsku. Pacient si může sám zvolit termín a operaci spojit s příjemnou dovolenou. A to vše za mnohem nižší cenu než ve Švédsku.