Přípravy na přijetí eura ovládly v těchto dnech střední Evropu. Vše se točí kolem toho, kdy se která země dostane do "užší přípravky" na vstup do eurozóny, takzvaného systému směnných kursů ERM II. V něm se měnám kandidátských zemí nepovolují přílišné výkyvy kursů k euru.

První vlaštovkou v tomto ohledu se stalo Slovensko, které do ERM II vstoupilo včera. Od teď se kurs slovenské měny nesmí odchýlit o více než 15 procent od stanovené hodnoty eura. A to po dobu nejméně dvou let. Slovenský krok okamžitě rozvířil obdobné debaty i v Česku a Polsku.

"Není důvod do ERM II spěchat," nechal se včera slyšet Tomáš Prouza, náměstek ministra financí.
Česko by podle něj mělo do režimu omezeného kolísání kursu vstoupit ve druhé polovině roku 2007. Tam by mělo setrvat pouze nezbytně nutnou dobu. To znamená jen zhruba dva roky před předpokládaným termínem přijetí jednotné evropské měny, uvedlo Ministerstvo financí.

Co bude vstup do ERM II znamenat pro podniky a spotřebitele? Nic převratného, shodují se analytici, které HN oslovily. "Ale tím, že zafixujeme směnný kurs, zvyší se riziko spekulativního útoku na měnu. Na to ostatně poukazuje i Česká národní banka," připouští Eva Zamrazilová z Komerční banky.

Podobný názor má i Josef Jeřicha z ING Wholesale Banking: "Prvotní slovenská zkušenost, tedy prudké posílení měny, ukazuje, že vstup do ERM II spekulativní kapitál přitahuje," dodává Jeřicha.
To se dalo vysledovat i v minulosti. Spekulanti zahýbali třeba s kursem liry. Potíže s výkyvy kursu italské měny dokonce přispěly k tomu, se původně povolená odchylka kursu v roce 1993 rozšířila z 2,25 na dnešních 15 procent.
Jak se s účastí v ERM II vypořádá Slovensko, bude důležitým vodítkem i pro Česko, řekl agentuře Reuters člen bankovní rady ČNB Jan Frait.

Nyní je pravděpodobné, že koruna bude v následujících letech posilovat. Od toho, kam až posílí, se bude odvíjet i centrální parita v ERM II. Konečný kurs bude výsledkem dohody česka s EU, měl by se ale odvíjet od toho tržního.
Podle Josefa Jeřichy by koruna za dva roky mohla být kolem 28 korun za euro. "Tato hodnota by z dnešního pohledu představovala tvrdou výzvu pro exportéry," říká Petr Zahradník z České spořitelny. To znamená, že se řada firem ani v budoucnu neobejde bez zajištění proti kursovým výkyvům.

Stejně jako Česko, ani Polsko nebude do ERM II spěchat. Řekl to včera hlavní ekonomický poradce polského premiéra Marek Zuber. "Domnívám se, že to bude v tomto parlamentním období, tedy do roku 2009," dodal. "Je lepší připojit se ke směnnému režimu na poslední chvíli, než tam zůstat pět let," řekl Zuber. Další maastrichtská kritéria však polská vláda chce splnit co nejdříve, ubezpečil. Datum přijetí eura ovšem nová polská vláda odmítá stanovit, uvedla ČTK. Předešlá vláda počítala s roky 2009 nebo 2010.