Už žádné návštěvy celních úřadů a sledování úředních hodin. Veškeré celní procedury totiž mají podle Evropské komise probíhat elektronicky, tedy po internetu. Kromě toho nová směrnice, kterou komisaři včera schválili, celkově zjednoduší proclívání zboží. Firmy díky tomu mají od roku 2010 ušetřit až 2,5 miliardy eur ročně.
"Nový systém cel zjednoduší celou proceduru a především usnadní život evropským firmám, což jim pomůže při konkurenci na globálním trhu," slibuje László Kovács, komisař pro daně a cla. Podle něj by snížení administrativních nároků mělo prospět zejména malým a středním firmám a celkově zvýšit objem obchodu v unii o 50 miliard eur ročně.
V první fázi, tedy do roku 2009, budou muset všechny členské země zjednodušit celní předpisy a snížit administrativní zátěž pro firmy. Znamená to především ujednocení a zjednodušení terminologie používané ve formulářích, snížení počtu jednotlivých procedur při proclívání zboží a co nejširší používání "jediné autorizace". Tedy co nejčastěji používat systém, že pokud jedna země schvaluje dovoz určitého zboží za daných podmínek, pak se toto zboží stává součástí unijního trhu a není třeba jej postupně autorizovat ve všech ostatních zemích.
Druhá fáze, která bude dokončena v roce 2012, pak počítá s tím, že veškeré celní procedury budou probíhat po internetu a firma bude moci vše řešit ve svém domovském státě. Navíc se má postupovat systémem "jediného okna". Tedy vyplněním jediného formuláře firma vyřídí veškeré požadavky různých úřadů, které si informace mezi sebou pouze přepošlou.
"Například když francouzská firma bude chtít dovézt zboží z nečlenské země unie přes Litvu, vyplní jednoduše formulář ve Francii namísto v Litvě, clo zaplatí také ve Francii a díky centrální databázi celních deklarací si pak země vzájemně započítají cla," popsal výhody nového systému komisař pro daně a cla.
Internetové proclívání se stane zároveň povinností a papírové deklarace pouze ojedinělou výjimkou. Firmám to přináší kromě veškerého zjednodušení také výhodu v tom, že jejich pracovníci nebudou muset jít na celní úřad a žádost podávat pouze v úředních hodinách. Jednodušší procedury a podávání jediné deklarace navíc po internetu podle propočtů evropských úředníků přinese firmám výrazné úspory. Ročně by to mělo být od roku 2010 asi 2,5 miliardy eur.
Nicméně přípravná fáze bude znamenat jak pro komisi, tak i pro členské státy desetimiliónové náklady ročně. Každý rok až do roku 2013 se tak do nového systému bude muset investovat až sto miliónů eur. Polovinu těchto nákladů ponese komise.
Novou směrnici o clech ještě čeká schvalovací proces v Evropském parlamentu a Radě ministrů.