Pouze tři procenta z úředních veřejných webových portálů v EU splňuje minimální kritéria platných standardů. Uvedla to Evropská komise ve studii, kterou předložila ministrům informatiky. Nechala v ní prozkoumat 436 internetových stránek, z toho 14 českých, z nichž neprošla ani jedna.

Ministryně Dana Bérová vzala výsledky na vědomí; řekla však, že jí nesedí neprůhledná metodika a výběr. "Například portál veřejné správy jako nejvýznamnější úřední web v ČR nebyl vůbec hodnocen. Zvláštní je i to, že nedopadl dobře portál ministerstva práce a sociálních věcí, přestože tam věnují právě této práci docela velkou pozornost," uvedla.

Zpráva hodnotila dále například stránky ministerstva průmyslu a obchodu, zahraničí či životního prostředí. Bérová řekla, že se pokusí výsledky srovnat s měřeními svého úřadu a podle toho bude zjednávat nápravu.

S kolegy z 24 zemí se shodla, že je nezbytné zlepšovat přístup k informačním technologiím pro tělesně postižené osoby, ale také pro starší lidi, kterých bude v Evropě přibývat. Na základě zákona o informačních systémech veřejné správy, který je ještě projednáván v parlamentu, hodlá vydat vyhlášku o přístupnosti webových stránek pro znevýhodněné skupiny obyvatel.

Ministři výrazně nepokročili v debatě o tom, jak zamezit operátorům praktikovat přemrštěné ceny roamingu při používání mobilních telefonů. Podle Bérové se shodli, že se tato oblast obtížně reguluje a na operátory lze působit i jinak, například zveřejňováním a srovnáváním jejich tarifů za roaming.

Zpoždění při přijímání zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který je od února v parlamentu, komplikuje Česku přípravu na přechod z analogového na digitální vysílání. "Nemůžeme odpovídat na řadu otázek, které nám komise i sousední země kladou. Nevíme, jak přesně se budou přidělovat licence a podobně," uvedla Bérová. Pokud nebude zákon hotov do března, nestačí se čeští experti připravit na letní evropskou konferenci o rozdělení kmitočtů pro digitální vysílání.

Některé státy dnes namítaly, že termín 2012 pro definitivní přechod na digitální vysílání je příliš vzdálený a že bude třeba ho uspíšit. Je to dáno tím, uváděly, že jakmile se takto začne vysílat v některých evropských státech, bude se tím narušovat analogové vysílání u sousedů - což je podle Bérové přesně případ České republiky.