Čeští zaměstnanci nacházejí díky pokračujícímu přílivu zahraničních investic dobré pracovní příležitosti doma a nemusejí se přidávat ke stovkám tisíců těch, kteří odcházejí za prací do Velké Británie i ostatních zemí EU. Vyplývá to ze závěrů roční prověrky pracovního trhu ve střední a východní Evropě od Institutu pro globální mobilitu (IGM).

Důsledkem je podle výsledků průzkumu těžká dosažitelnost některých pracovních pozic, ale i růst platů v rámci určitých postů na světovou úroveň. "Praha i nadále zůstává místem, jež si pro své aktivity vybrala celá řada regionálních ústředí. Je ale i preferovanou destinací pro ty, kteří chtějí na vlastní kůži okusit rozvoj v této části Evropy," uvedl prezident české pobočky IGM Peter Ferrigno.

IGM doporučuje, aby čeští zákonodárci v příštím roce prosadili změny v zákoníku práce, čímž by bylo podle institutu zajištěno, že politické boje, týkající se výše sociálního zabezpečení, neovlivní výši zahraničních investic v ČR. IGM také upozornil na vyšší atraktivitu, kterou by Česku mohla přinést přijetí rovné daně.

Slovensko trápí nedostatek odborníků

Na Slovensku je hospodářský vzestup příčinou nedostatku zkušených odborníků v mnoha oblastech, a některé společnosti tam tak mají problémy s nacházením dostatečně kvalifikovaných expertů. "Pracovní příležitosti pro vzdělané Slováky jsou stejně velké v Praze, jako jsou v Bratislavě," dodal Ferrigno.

V roce 2006 se budou muset původní země EU, ve kterých dosud platí omezení pracovního trhu pro nově přistoupivší státy, rozhodnout, zda tato omezení ponechají v platnosti po další tři roky. Mohou také následovat Velkou Británii, Irsko a Švédsko a otevřít své hranice migrující pracovní síle z nové EU.

To může podle institutu vést k dalším vlnám krátkodobé migrace, zejména pokud sousední země zeslabí svá omezení. Zkušenost z Velké Británie, že migrace přímo přispívá růstu ekonomiky, přitom některé větší země stále nepřijímají. Příklad Británie rovněž naznačuje, že ty země, které se příliš obávají přílivu pracovní síly ze zahraničí, mohou přeceňovat svoji vlastní přitažlivost, uvedla IMG.

Institut pro globální mobilitu byl založen v roce 2002 a nyní působí jeho pobočky v několika zemích, například v Británii, Austrálii, Švýcarsku, Švédsku či USA. Česká pobočka IGM, která vznikla díky podpoře Ernst & Young a personální agentury Pedersen & Partners, byla založena roce 2004.