Britský premiér Tony Blair včera v Londýně zahájil jednání s představiteli deseti členských zemí Evropské unie s cílem prosadit návrh finančního rozpočtu EU pro léta 2007 až 2013, který předložil v pondělí.

Dosavadní rozpočtovou vizi EU předloženou Británií členské státy vesměs odmítly, především kvůli tomu, že je nevýhodná pro nové státy unie. Již ve středu ale britský ministr zahraničí Jack Straw naznačil, že Londýn příští týden předloží "nové návrhy", které mají vyvést nynější krizi kolem rozpočtu EU ze slepé uličky.

Blair se již sešel s portugalským premiérem José Socratem, další schůzky má s představiteli Finska, Slovinska, Švédska a Nizozemska.
Dnes se britský premiér setká se svými protějšky z Irska, Řecka a Španělska. Telefonicky má Blair konzultovat problémy kolem rozpočtu ještě s premiéry Lucemburska a Rakouska. Na závěr těchto jednání se má sejít s předsedou Evropské komise José Barrosem.

Že britský návrh není přijatelný, na tom se včera v Berlíně shodli francouzský prezident Jacques Chirac a jeho hostitelka, nová německá kancléřka Angela Merkelová. "Dovolím si říci, a vás to nepřekvapí, že návrhy britského předsednictví nejsou pro Francii uspokojivé," řekl Chirac po neformálním setkání s Merkelovou.

Britský návrh rozpočtu považují ostatní členské země EU za nedostatečný především proto, že je příliš úsporný a v horizontu sedmi let operuje pouze s objemem 847 miliard eur a se snížením částky určené ze strukturálního fondu pro desítku nových členů unie včetně ČR na 150 miliard eur. Návrh, který předložilo před půl rokem Lucembursko jako tehdejší předsednická země unie, operoval s částkami 871 miliard a 164 miliard.

Další kritika na adresu Británie souvisí i s její neochotou zříci se větší části slevy z britského příspěvku do pokladny EU. Londýn je sice ochoten zvýšit své platby o osm miliard eur, ostatní státy to ale považují za nedostatečné. Británie navíc trvá na revizi společné zemědělské politiky, z níž podle Londýna příliš těží Paříž.