Zatímco britský premiér Tony Blair včera odmítl požadavek, aby i v Británii proběhlo vyšetřování, zda americká letadla, která přistávala na britských letištích, neměla na palubě osoby podezřívané z terorismu, v Evropském parlamentu se o nezákonných praktikách CIA bouřlivě debatovalo. Washington čelí sílícímu podezření, že domnělé teroristy převážel do tajných vězení v zemích střední a východní Evropy a vystavoval je mučení.

Blair: Je to absurdní

V Británii podle zpráv v tisku v uplynulých letech mezipřistálo 400 letadel CIA. Obsáhlé vyšetřování toho, co vláda v Londýně ví o vyvážení domnělých teroristů přes Británii, požadoval v parlamentu předák opozičních liberálních demokratů Charles Kennedy.

Blair ale jeho požadavek označil za naprostou a neproveditelnou absurditu. Blair zopakoval, že britská vláda o takových praktikách nic neví a že zásadně odmítá mučení. O tom, že by CIA přes britský vzdušný prostor dopravovala osoby podezřelé z terorismu, nemá Downing Street podle Blaira žádné důkazy.

Parlament chce šetření

Podezření o údajných nezákonných aktivitách americké tajné služby v Evropě je třeba přešetřit a pravdu odhalit, ať je jakákoliv. Prohlásil to včera na závěr rozpravy v Evropském parlamentu místopředseda Evropské komise Franco Frattini. Samo hlasování o návrzích spustit parlamentní vyšetřování má proběhnout dnes.

Švýcarský senátor Dick Martin, který řídí vyšetřování Rady Evropy, již připustil sílící podezření, že Američané v Evropě nelegálně zadržovali a transportovali podezřelé z terorismu. Naopak Frattini zdůrazňoval, že dosud neexistuje žádný přímý důkaz, že členské či kandidátské státy něco takového Američanům povolily. "Nelze obviňovat bez důkazů a zatím žádná skutečnost nepotvrzuje podezření," prohlásil komisař s odvoláním na ujišťování Polska, Rumunska a dalších zemí. Současně však požádal o poskytnutí údajů o leteckém provozu nad Evropou pro potřeby vyšetřování Rady Evropy.

V rozpravě sice zazněla i varování před rozpoutáním protiamerických nálad, ale celkově převládala nedůvěra k oficiálním ujišťováním, včetně slov šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové, že USA nedovolují mučení.
Pro objasnění aféry se vyslovili předáci hlavních frakcí. "Nelze se podřídit politickému oportunismu. Teroristé by vyhráli, kdybychom v boji s nimi začali pošlapávat právo," prohlásil šéf konzervativců ve sněmovně Hans-Gert Pöttering. "Proti terorismu nemůže bojovat jen dopravní policie, jsou nutné i tajné operace. Ale americká vláda nebere vždy mezinárodní právo vážně. Je třeba dát na stůl fakta a vyvodit důsledky," řekl vůdce socialistů Martin Schulz.

Polští europoslanci, dotčení podezíráním své vlasti, chtějí podpořit vyšetřování, aby vyvrátilo nařčení. "Jsem si jist, že v Polsku nikdy nebyly americké tábory, a proto je třeba pravdou odpovědět na fámy," prohlásil Bronislaw Geremek.
"Kompromisy nelze dělat ani s teroristy, ani při ochraně lidských práv. Je třeba dát průchod pravdě, ať se líbí, či ne," prohlásil Frattini. Varoval však před předčasnými odsudky, hledání pravdy se nemůže týkat jen Polska a Rumunska, ale všech zemí.

Unie nerespektuje práva

Evropská unie nerespektuje některá základní práva osob při zavádění strategie pro boj s terorismem.
Toto obvinění včera v otevřeném dopise zemím EU vznesla mezinárodní nevládní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International se sídlem v Londýně.

Organizace vyjádřila zvlášť nespokojenost s reakcí EU na podezření, že americká CIA uskutečňovala v Evropě tajné lety na přepravu mimosoudně zadržovaných islámských radikálů a že tyto osoby možná s vědomím některých zemí unie na starém kontinentu tajně vězní.