Pokud staré členské státy EU neotevřou pro české občany své trhy práce, zváží Česko zavedení takzvaných přechodných opatření vůči Rumunsku a Bulharsku. Novinářům to dnes po jednání tripartity řekl vicepremiér a ministr práce Zdeněk Škromach. Rumuni a Bulhaři, kteří se stanou novými občany EU v roce 2007, by tak v ČR mohli pracovat jen s povolením.

Pokud by se občané z nových států nemohli volně po EU pohybovat a žádat o práci, staly by se nejspíš Česko a Slovinsko kvůli své nejvyšší životní úrovni mezi novými zeměmi cílem rumunských a bulharských pracovníků, míní Škromach. Dodal, že vláda by pak byla nucena trh práce chránit. "Nebylo by to namířeno vůči Rumunům a Bulharům, ale hlavně vůči patnáctce, která uplatňuje - já bych si dovolil říct - v tuto chvíli už diskriminační opatření vůči ČR a dalším sedmi zemím," řekl.

Staré členské státy se po rozšíření EU v roce 2004 obávaly levné pracovní síly z východu a své pracovní trhy občanům z osmi nových zemí uzavřely. Bez povolení mohou lidé získat místo jen v Irsku a Británii, větší překážky neklade ani Švédsko.

Podle Škromacha se po více než roce a půl členství v EU prokázalo, že Češi nejsou pro pracovní trhy starých zemí unie žádná hrozba a nezaplavili je. Naopak státy přetahují kvalifikované české pracovníky, ostatním ale zůstávají jejich pracovní trhy nepřístupné, uvedl ministr. Podle něj západoevropským zemím chybí odvaha nové členské státy odlišit, posuzovat je samostatně a případně otevřít jejich občanům pracovní trh jednotlivě. Co nejrychlejší odstranění překážek podporují i představitelé zaměstnavatelů.

Staré státy EU budou uvolnění pracovních příležitostí posuzovat v příštím roce, kdy mohou rozhodnout o zachování bariér pro další tři roky. Omezení mohou platit nejdéle do roku 2011.

Odbory se dokonce obávají toho, aby některé státy neusilovaly po skončení této sedmileté lhůty o její další prodloužení. Novinářům to dnes řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. "Pokud okolní země nepochopí, že když nebude ta možnost, aby naši lidé tam mohli odejít pracovat, tak zase zpětně bude ta práce přicházet sem," dodal. Mnohé firmy ze starých členských zemí totiž své továrny ve vlasti zavřely a přestěhovaly se do nových států EU za levnější pracovní silou.

Pokud by zůstala dál "na západní hranici bariéra" a "země EU-15 by nás k tomu donutily", připojily by se odbory k úvahám o uzavření českého trhu práce, uvedl předák. Zájem o práci v ČR totiž po rozšíření EU stoupl. Podle ministra se například mezi Slováky zvedl o 30 procent. Nyní jich v ČR podle Škromacha působí 80.000. O místo v Česku usilují mnohem častěji také Poláci.